Odcinek 9 - Demony istnieją
Play • 49 min
Jednego z jej trzech braci znano powszechnie, o drugim słyszało wielu. Ją samą długo otaczała niepamięć. Dziś możemy czytać również jej książki.
W ortodoksyjnym domu rabina Zyngera krzywo patrzono na pisarskie ambicje, jakie żywili bracia: Icchok (czyli późniejszy Isaac Bashevis) i Israel Joszua. Kiedy pytano ojca, czym się zajmują, uparcie twierdził, że sprzedają gazety. Ostatecznie to uczciwa praca, czego nie można powiedzieć o ich profesji: zawodowym zmyślaniu. Nigdy tego wyboru nie aprobował. Jednak w wypadku córki, która także pragnęła zostać pisarką, rzecz była  więcej niż gorsząca, po prostu nie nadawała się do pojęcia i najlepiej było ją przemilczeć. Już od chwili narodzin Hinde Ester sprawiała same kłopoty – przecież oczekiwali pierwszego syna, a tymczasem zjawiła się właśnie ona. W miarę jak rosła stawało się oczywiste, że niełatwo ją będzie nagiąć do roli cierpliwej i posłusznej żony i matki. Wybuchająca z niewiadomych powodów płaczem i śmiechem, żywiołowa, łakoma książkowej wiedzy, z fantazją napęczniałą od opowieści, była jak uwięziony w domu huragan. Wydana za mąż za obcego człowieka, na emigracji zaczęła publikować pierwsze utwory. Żaden z braci-pisarzy jej w tym nie wsparł i żaden w swej twórczości nie spłacił długu, jaki zaciągnęli u niej w dzieciństwie, u niej – gawędziarki i marzycielki stymulującej także ich wyobraźnię.
W swoich opowiadaniach Hinde Ester, znana jako Ester Singer Kreitman, odmalowuje świat maleńkich sztetli i mniej znanego żydowskiego Londynu. A w beletryzowanej autobiografii „Taniec demonów” ukazuje portret najpierw dziewczyny, potem młodej kobiety trawionej głodem wrażeń, głodem czułości i akceptacji dla jej twórczych dokonań. Głodem do końca życia nieukojonym.
Książki odcinka:
Ester Singer Kreitman, „Rodowód”, przeł. Natalia Moskal, redakcja językowo-merytoryczna Monika Adamczyk-Garbowska, współpraca Andrzej Kurowski, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN – Fame Art, Lublin-Niemce 2016.
Ester Singer Kreitman, „Taniec demonów”, przeł. Andrzej Pawelec, Fame Art, Lublin 2019.

Śledź podcast na…
• Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4idJLGb-eNgP4_9TK2Y94g
• Stronie domowej: https://ogrodwbibliotece.pl
• Spotify: https://open.spotify.com/show/72D2UwxvjuSH1Ge6uBTaGs
• Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9vZ3JvZHdiaWJsaW90ZWNlLnBsL2ZlZWQueG1s
• Podcast Index: https://podcastindex.org/podcast/5359234

Projekty grafik: Sylwia Szołtysek
Montaż dźwięku: Patryk Miś
W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu