Odcinek 6 - Kłopoty z Konopnicką
Play • 30 min
Odkrywcza i dyskretna w środkach liryka, fantazyjne opowieści dla najmłodszych, śmiałe reportaże z warszawskich więzień. Sto osiemdziesiąte urodziny Marii Konopnickiej to najlepsza sposobność, by dać się porwać nieblaknącym urokom jej pisarstwa.
Chciała, by dostrzeżono niedostrzegalnych, usłyszano niemające głosu, więc nie zabrakło takich, którzy widzieli w niej siewczynię nieładu i podżegaczkę do bezwzględnej rozprawy biednych z możnymi. Za życia odsądzana od czci i wiary, a jeszcze częściej od prawdziwej polskości, już z chwilą śmierci zatrzaśnięta została w klatce szablonów, świetnie zniechęcających do jej czytania. A tymczasem twórczość Konopnickiej to gąszcz obietnic, zadziwia drapieżnością i subtelnością, jaskrawością kolorów i półtonami.
Kreśliła wierszem sceny z miejskiego życia, nie omijając tych najbardziej dotkliwych, Pewna, że język poezji uniesie ciężar. Patosem operowała chętnie i łatwo, ale jej nowele to szkice piórkiem, urzekające pełną treści prostotą. To także znakomite zapisy spotkań, niby mało znaczących i przypadkowych, w których jednak do słowa dochodzi pełnia, pełnia doświadczenia i opowieści.
Książki odcinka:
Maria Konopnicka, „Pisma zebrane”, t. 1-4, pod red. Aliny Brodzkiej, Czytelnik, Warszawa 1974-1976.
Maria Konopnicka, „Poezje”, Wydanie zupełne, krytyczne, t. 1-10, oprac. Jan Czubek, Warszawa-Lublin-Łódź-Kraków 1916-1925.
Lena Magnone, „Maria Konopnicka. Lustra i symptomy”, Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk 2011.
Maria Szypowska, „Konopnicka jakiej nie znamy”, PIW, Warszawa 1963 i inne wyd.

Śledź podcast na…
• Stronie domowej: https://ogrodwbibliotece.pl
• Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4idJLGb-eNgP4_9TK2Y94g
• Spotify: https://open.spotify.com/show/72D2UwxvjuSH1Ge6uBTaGs
• Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9vZ3JvZHdiaWJsaW90ZWNlLnBsL2ZlZWQueG1s
• Podcast Index: https://podcastindex.org/podcast/5359234

Projekty grafik: Sylwia Szołtysek
Montaż dźwięku: Patryk Miś
W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu