NA ROVINU so šéfom polície Kovaříkom: Je možné, že tu stále pracujú aj Bödörovi ľudia
Play • 44 min
„Keď som robil na Úrade vlády, premiér Fico sa správal slušne, vôbec sa nevyvyšoval. Poznal som ho ako normálneho človeka z mäsa a kostí. Nebudem naňho nadávať, lebo dnes je to politicky pekné,“ povedal v relácii NA ROVINU policajný prezident Peter Kovařík.  

Čo sa okrem iného dozviete v rozhovore s Petrom Kovaříkom:

– prečo NAKA v minulosti nestíhala oligarchov a biele goliere

– či je za to zodpovedný aj jeho predchodca Milan Lučanský

– aký šéf bol Tibor Gašpar a či mu bránil vyšetrovať citlivé kauzy

– prečo je ťažké identifikovať všetkých bödörovcov v polícii

– z akého dôvodu pracoval pre Fica a či to spätne neľutuje

– prečo nepreveroval Paškovho človeka, hoci mal k tomu podklady

– či bude stíhať politikov, ktorí vystúpili bez rúška na zakázanom proteste

Štúdio svet
Štúdio svet
Štúdio svet (9.1.2021 10:05)
Európa sprísňuje opatrenia proti šíreniu infekcie Covidu-19. Rôzne výskumy hovoria, že obmedzenie vychádzania má aj jeden pozitívny efekt – ľudia častejšie siahajú po knihách. Státisíce exemplárov ukrýva Rakúska národná knižnica, ktorú navštívila Elena Seeber. | Až na vrchol rôznych rebríčkov sa svojho času dostal britský Liverpool, ktorý sa preslávil ako mesto popu. Nielen pre legendárnu skupinu Beatles, ale aj pre kultovú skladbu, ktorú spievajú tisíce liverpoolskych fanúšikov po celom svete. Podľa Zuzany Botikovej sa v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska stala aj symbolom jarnej vlny pandémie. Pieseň Youll Never Walk Alone sa opäť dostala na vrchol rebríčka britskej hitparády. Spolu s hudobníkom Michaelom Ballom a zborom zdravotných sestričiek ju prespieval storočný vojnový veterán Tom Moore. | Neplánovanými hrdinami pandémie sa v Afrike stali – a teraz dobre počúvajte, nosiči rakiev. O nápade netradičnej ghanskej skupiny, ktorý sa rozšíril do viacerých štátov povie viac Matúš Babják. | Oblečení v štramáckych oblekoch, s obutými lakovkami a nasadenými okuliarmi predvádzajú s rakvou krkolomné kúsky. V Brazílii úrady vyvesili billboardy s fotografiou ghanských nosičov a sloganom: „Ostaň doma, lebo si s nami zatancuješ!“ | Laserové lúče doslova tancovali aj po historických budovách v meste, ktoré prezývajú aj Benátky Severu. Tými sú belgické Bruggy, odkiaľ sa ozve bruselský spravodajca Martin Hílek. | Moderuje: Soňa Weissová.
Play
Zoom
Zoom
SME.sk
Vedci zistili, čo robí osamelosť s mozgom
Ako vznikol život a ako vznikol na Zemi, sú možno dve najzaujímavejšie otázky biológie. Dnes už biologickým procesom relatívne rozumieme, no na tieto dve otázky stále nepoznáme dobrú odpoveď. Nový výskum ale prišiel s nápadom, ktorý by mohol pomôcť: vedci totiž našli látku, ktorá mohla zošiť prvú molekulu života. Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, ako mohol vzniknúť život, zistíme, ako by terapia protilátkami mohla pomôcť v boji s koronavírusom aj sa dozvieme, čo robí osamelosť s mozgom. Krátke správy z vedy Kórejské fúzne zariadenie zlomilo rekord. Bežalo dvadsať sekúnd pričom ďalším cieľom vedcov a inžinierov bude 300 sekúnd. Plazma vo fúznom zariadení KSTAR mala teplotu sto miliónov stupňov Celzia. V Pompejach vykopali archeológovia dobre zachovaný pult na podávanie teplých jedál. Staroveký fastfood nazývaný termopolium objavili v jednej z doteraz málo preskúmaných oblastí mesta. Fresky zachytávajú zvieratá, ktoré boli zrejme v ponuke jedál. Odolnosť baktérií na antibiotiká by mohla vyriešiť fágová terapia, myslia si niektorí výskumníci. Baktériofágy sú vírusy, ktoré útočia na baktérie. Slovenským vedcom sa teraz podarilo pripraviť bielkoviny takýchto vírusov, ktorá pomáhali proti istému typu streptokoka. Ak má nejaké planéta vo svojej atmosfére veľké množstvo metánu, najpravdepodobnejšou príčinou je život. Metán je pritom lepším indikátorom života ako napríklad kyslík, naznačuje nový výskum. Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
10 min
NAHLAS |aktuality.sk
NAHLAS |aktuality.sk
aktuality.sk
Visolajský: Za úmrtia na covid môžu aj staré nemocnice a prístup k lekárom. Roky si nás nevážili
Napriek tomu, že denne má viacero krajín viac infikovaných koronavírusom ako my, Slovensko je momentálne jedna z popredných krajín v úmrtnosti na covid na počet obyvateľov. Lekár Peter Visolajský za tým vidí zlý stav zdravotníctva a napríklad aj nedostatok lekárov. „Máme normu na Slovensku, že počas nočnej zmeny sa môže na internom starať jeden lekár o sto pacientov. Keď máme tak nastavené normy a do toho príde pandémia, tak potom máme aj následky, ako je celosvetová štatistika, že sme jedna z popredných krajín v úmrtnosti," opisuje v dnešnom podcaste lekár Peter Visolajský, prečo nám zomiera na covid toľko pacientov. Dôvodom vyššej úmrtnosti sú podľa neho aj schátrané nemocnice „Najmarkantnejšie je, že v slovenskej nemocnici sú väčšinou pacienti po troch či štyroch na jednej izbe a dnes je štandard, aby boli jednolôžkové izby. V čase pandémie, aj chrípkovej, to škodí pacientom, keď sú viacerí na izbe, “ opisuje v dnešnom podcaste. O čom je tak diskutovaná novela zákona o verejnom obstarávaní, s ktorou prišiel podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) a prečo o nej protikorupčné mimovládne organizácie hovoria, že môže zvyšovať riziko korupcie? Budete počuť riaditeľku nadácie Zastavme korupcie Zuzanu Petkovú. „Takúto prípravu, tak zásadnej reformy, si nedovolil týmto spôsobom urobiť ani Robert Fico,” opisuje bývalá novinárka Petková. Moderuje Denisa Hopková.
35 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu