Na test alebo 10 dní doma. Ako bude vyzerať masové testovanie
19 min

Už tento víkend nás čaká hromadné testovanie ľudí v najpostihnutejších regiónoch, ktoré zabezpečí armáda. Masové testovanie na celom Slovensku by malo byť počas dušičkového víkendu, a tiež medzi šiestym a ôsmym novembrom. Budete počuť premiéra Igora Matoviča.

Prezidentka Zuzana Čaputová iniciovala bezpečnostnú radu štátu. Podľa nej ide o dobrú príležitosť dať sa otestovať, chce však záruky, že to nepoloží naše zdravotníctvo.

Testovať ľudí pôjde aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, a žiada o pomoc aj ostatných zdravotníkov.

Peter Pellegrini nepovedal, či sa pôjde dať otestovať, ale svojich rodičov nechá doma.

Nakazil sa už niekedy niekto pri testovaní? Pýtali sme sa napríklad aj poslanca Smeru Vladimíra Baláža, ktorý je lekár, a budete počuť aj ministra obrany Jaroslava Naďa a šéfku zdravotníckeho výboru zo strany SaS Janu Cigánikovú.

Druhou témou dnešného podcastu je disciplinárne stíhanie sudcu Michala Trubana za prepustenie Norberta Bodora z väzby. Návrh na jeho disciplinárku dnes podali šéf Súdnej rady Ján Mazák a šéf Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

Moderuje Peter Hanák.

 

Zoom
Zoom
SME.sk
Známy rádioteleskop Arecibo končí
Je to extrémne smutná správa. No možno najkrajší a určite jeden z najobľúbenejších teleskopov končí. Observatórium Arecibo sa skrátka nedá opraviť, nie bez toho, aby sa pritom ohrozovali životy ľudí. So slávnym  rádiotelskopom známym z filmov i z hľadania mimozemských inteligencií sa tak musíme pomaly rozlúčiť. Ja som Tomáš Prokopčák a počúvate Zoom, týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Tento týždeň sa dozvieme, prečo Arecibo končí, ako sa potvrdila takmer storočná hypotéza o fungovaní Slnka i koľko sa musíte hýbať, aby ste vykompenzovali celodenné sedenie. Krátke správy z vedy Zrejme ukradli vzácne zápisníky Charlesa Darwina. Dva vzácne zápisníky zmizli zo zbierky knižnice britskej Cambridgskej univerzity. Zápisníky sa datujú do roku 1837 a knižnica ich hodnotu vyčíslila na niekoľko miliónov libier. Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu dokonca našli mikroplasty. Ukazujú to výsledky dvojmesačnej vedeckej expedície, v priemer sa ľadovce od roku 1960 zmenšili o sto metrov ročne. Nový výskum ukázal spätosť ľudského mikrobiómu s dynamikou nášho imunitného systému. Vedci zistili, že koncentrácie rôznych druhov imunitných buniek v našej krvi sa menia podľa prítomnosti rôznych kmeňov baktérií v našom zažívacom systéme. Astronómovia možno narazili na stopy novej fyziky. V kozmickom mikrovlnnom pozadí narazili na anomáliu, ktorá môže znamenať že tmavá hmota a energia narušujú vesmírnu symetriu. To by mohlo viesť k vysvetleniu týchto záhad. Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
11 min
Rozhovory ZKH
Rozhovory ZKH
SME.sk
Korčok: Nemám pri Rusku červené oči, ale som slovenský minister a hájim naše záujmy
"Ja by som chcel, aby nielen vo vzťahu k Rusku ale aj, sme začínali robiť zahraničnú politiku tak, že čo slúži nášmu záujmu. Ja nemám krvavé oči voči Rusku. Viem, že mi to mnohí podsúvajú, lebo celý život som diplomaticky strávil v západnej časti sveta, naposledy v Spojených štátoch. Všetci konšpirátori majú eldorádo. Ale nemám červené oči voči Rusku, nemám žiadnu predpojatosť. Vyprosujem si invektívy voči mne, že mám nepriateľský postoj voči ruskému národu. Ja som slovenský minister zahraničných vecí, zastávam slovenský postoj k tejto krajiny. Chcem, aby sa vzťahy s Ruskom dostali do reálneho pragmatického stavu, aby sme pomenovali tam, kde splupracovať môžeme. A zároveň áno, je to aj partner, ktorého označujeme za bezpečnostnú výzvu. Ten postoj má mať vecný pragmatický charakter," hovorí minister zahraničných vecí Ivan Korčok o vzťahu k Rusku. "Andrej Danko si urobil z bilaterálnych vzťahov voči dôležitej krajine svoju vlastnú strannícku agendu. Posunul vzťahy s Ruskom do emotívnej rodiny. Či nás to nejako trvalo poškodilo? To si netrúfam povedať, skôr je podstatné ako sa k tejto téme budeme stavať teraz a ja som rád, že v tomto má táto vláda jednoznačné postoje. Ja s Borisom Kollárom som hneď po nástupe komunikoval a komunikujem dodnes, povedal som mu jasne svoje postoje a mne Boris Kollár vtedy povedal, áno, jeho postoje v tomto sú zreteľné, má voličov, ktorým sú tieto postoje sympatické, ale na druhej strane, a zatiaľ ten postoj drží, ako predseda parlamentu si uvedomuje, že reprezentuje Slovenskú republiku. On aj jeho poslanci sa podpísali pod programové vyhlásenie vlády a drží basu," odpovedá na otázku, ako veľmi poškodilo správanie sa Andreja Danka v pozícii predsedu parlamentu slovenskej diplomacii Ivan Korčok. Ako pokračuje zablokovanie rozpočtu Maďarskom a Pošskom? Aká je budúcnosť V štvorky? A má ešte pre Slovensko zmysel? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom.
32 min
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Dejiny, americkí prezidenti: Lincoln bojoval za slobodu všetkých
„V Spojených štátoch a na celom území, podliehajúcich ich jurisdikcii, je zakázané otroctvo a nevoľníctvo, pokiaľ nejde o výkon trestu za spáchaný a riadne dokázaný zločin.“ Tak znie 13 dodatok Ústavy Spojených štátov amerických prijatý z roku 1865. Napriek svojej stručnosti a strohej formulácii bol tento dodatok výsledkom dlhého boja a osobného príbehu človeka, ktorý ovplyvnil americký národ ako málo kto. Abraham Lincoln bol mužom v správnej chvíli na správnom mieste a napriek tomu, že pochádzal z jednoduchých pomerov amerického stredozápadu, vypracoval sa nielen na najvyšší úrad v krajine, ale stal sa tiež autoritou, ktorú ani po viac ako jeden a pol storočí nikto nespochybňuje. S povesťou outsidera, ktorý svoje vynikajúce vzdelanie nadobudol usilovným samoštúdiom, úspešnou právnickou praxou a svojimi mimoriadnymi životnými skúsenosťami, mohol Abraham Lincoln osloviť naozaj každého človeka v Amerike. Jeho politické prejavy sa stali senzáciou vo svojej dobe a napriek hlbokej kríze, ktorým Spojené štáty v polovici 19. storočia prechádzali, dokázal zmobilizovať podstatnú časť svojho národa. Posunúť svoju krajinu k zásadnej morálnej premene a zároveň ju udržať napriek občianske vojne a vnútorným rozporom pohromade sa zdala byť mimoriadne ťažká úloha. Abraham Lincoln ju zvládol. Jaro Valent z časopisu Historická revue so preto o tomto výnimočnom americkom prezidentovi rozpráva s Oliverom Zajacom z Historického ústavu SAV.
52 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu