May 24, 2023
145. Czy studia historyczne mogą być sexy?
Rozpoczęliśmy od zupek chińskich (instant), podróży furmanką i zagubionego, cudem odnalezionego krawata. W ramach nowinek jeden z nas opowiadał o modernizowanej niezbyt szczęśliwie starówce pewnego dolnośląskiego miasta, drugi zaś wspomniał o licytacji pałacu, do której – na szczęście – nie doszło. W sekcji lektur jeden z nas opowiadało książce poświęconej konfliktom w łonie dynastii Arpadów, Przemyślidów i Piastów, przedstawiał książki promujące pewne miasto dolnośląskie oraz opowiadał o niemal dobrym filmie historycznym. Drugi z nas opowiadał o zderzeniu przeszłości i teraźniejszości potomków ofiar II wojny światowej, o reportażu dotyczącym słabo znanej działalności właściciela zakładów produkujących aparaty Leica w okresie nazistowskim. Nie obeszło się bez wspomnienia siostrzanego podkastu, tym razem w kontekście wymarzonej matury z historii. To pomogło nam przejść do głównego tematu naszego spotkania, to jest wymarzonego biegu studiów historycznych. Świat zmienia się szybko, studia też, ale jakby w inną stronę. Zastanawiamy się, co mogłoby sprawić, by studenci chcieli uczęszczać na zajęcia z zakresu historii? Czy mają one nadal służyć wtłaczaniu encyklopedycznej wiedzy? Jaką rolę powinno pełnić przedstawianie własnych badań i włączanie studentów w ich przebieg? W końcu – przyszłość historii to nasi współcześni studenci.
Ramówka:
- Rozgrzewka:))
- Nowinki / starowinki - 4:33
- Lektury - 22:19
- Temat przewodni -51:07
Pełny tekst opisu zamieściliśmy na stronie internetowej naszego projektu:
https://shrtm.nu/cmd
Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:
- Legnica z nią zawsze po drodze, Legnica 2023, https://shrtm.nu/clP (ostatni dostęp: 24.05.2023)
- Legnica w grafikach Grzegorza Fijałkowskiego, Legnica 2020 (ostatni dostęp: https://shrtm.nu/clQ)
- Daniel Bagi, Divisio Regni. The territorial divisions, power struggles, and dynastic historiography of the Árpáds of 11th- and early 12th-century Hungary, with comparative studies of the Piasts of Poland and the Přemyslids of Bohemia. Arpadiana, vol. 2, Budapest: Research Centre for the Humanities, 2020, https://shrtm.nu/cmb (ostatni dostęp: 24.05.2023).
- Film: Mistrz, reżyser Marcin Barczewski, pol.-niem., 2020 (ostatni dostęp: 24.05.2023)
- Menachem Kaiser, Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu, Warszawa 2023, https://shrtm.nu/clN (ostatni dostęp: 24.05.2023)
- Film: Naziści, rabin i kamera / Die Nazis, der Rabbi und die Kamera (z polskimi podpisami), https://shrtm.nu/clL (ostatni dostęp: 24.05.2023)
- Podcast: Jak powinna wyglądać nasza wymarzona matura?, Podcasterix, https://shrtm.nu/clM (ostatni dostęp: 24.05.2023)
Krzysztof Ruchniewicz
Blog: www.krzysztofruchniewicz.eu
Facebook: https://www.facebook.com/krzysztof.ruchniewicz.3
Instagram: www.instagram.com/ruchpho/
Twitter: twitter.com/krzyruch
YouTube: www.youtube.com/channel/UCT23Rwyk…iew_as=subscriber
Przemysław Wiszewski
Blog: www.przemysławwiszewski.pl
Facebook: www.facebook.com/przemyslaw.wiszewski
Instagram: www.instagram.com/przewisz/
Twitter: twitter.com/wiszewski
YuoTube: www.youtube.com/channel/UCuq6q08E…iew_as=subscriber
Do nagrania intro i outro wykorzystaliśmy utwór RogerThat’a pt. „Retro 70s Metal” (licencja nr JAM-WEB-2020-0010041).