Antropologiczne szepty #12: Agata Maksimowska, Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi
Play • 1 hr 7 min
To już 12 odcinek podcastu “Antropologiczne szepty”!

Tym razem Karolina Sulej będzie rozmawiać z Agatą Maksimowską, autorką książki „Birobidzan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi” oraz Magdaleną Kozłowską judaistką i jidyszyską.

Pierwszą gościnią podcastu jest Agata Maksimowska i jej książka „Birobidzan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi” - opowieść o utopiii, dystopii, o marzeniu i koszmarze, o żydowskości, o rosyjskości, pionierach, desperatach, o idealistach i koniunkturalistach, w miejscu, którego lokalizację można potocznie określić jako „koniec świata”. Ten „koniec świata” to Żydowski Obwód Autonomiczny na wschodnich rubieżach Rosji, na granicy z Chinami, który w latach 20 przeznaczono na ziemię obiecaną dla „nowych Żydów”. Obwód istnieje do dziś. Autorka książki odwiedziła jego mieszkańców, odbyła setki rozmów, przekopała archiwa i stworzyła plastyczną, skrupulatną książkę, która przybliża nam doskonale ów „koniec świata”. Jego krajobraz i znaczenie w podcaście przybliża także dr Magdalena Kozłowska, judaistka, jidyszystka, która Birobidżan odwiedziła nie tylko jako naukowczyni, ale także jako turystka. Wspólnie zastanowimy się - czym był, a czym dziś jest Birobidżan jako miejsce, ale też - jako idea.

Podcast prowadzi Karolina Sulej.

Podcast przygotowaliśmy w ramach programu Pracowni Duży Pokój. Audycja powstała we współpracy z Wydawnictwem Czarne.

Możecie wesprzeć powstawanie kolejnych odcinków podcastu wpłacając darowiznę na nasze konto: https://etnograficzna.pl/wplata/.

Więcej o książce Agaty Maksimowskiej na stronie Wydawnictwa Czarne: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/birobidzan

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu