Antropologiczne szepty #11: Marek Szymaniak, Zapaść. Reportaże z mniejszych miast
Play • 1 hr 23 min
W 11. odcinku "Antropologicznych szeptów" rozmawiamy z Markiem Szymaniakiem, autorem książki "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast" oraz Magdaleną Kubecką, badaczką i animatorką kultury.
Zastanawiamy się nad tym, czym jest polska „małomiasteczkowość” - albo raczej „mniejszomiastowość”. Punktem wyjścia do rozważań jest książka reportera Marka Szymaniaka pt „Zapaść”. Autor przygląda się tytułowej zapaści miast, które nie stały się beneficjentami zmian polityczno-gospodarczych lat 90., lądując na marginesach zainteresowania władz centralnych i kolejnych pokoleń, które zaczęły z nich uciekać w poszukiwaniu rozwoju i perspektyw. Rozmawiamy o wykluczeniu transportowym, o cenach mieszkań, o ekologii, o dostępie do kultury, o tożsamości, codzienności i - wbrew wszystkiemu - miłości do miejsc. Szukamy odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać zamieszkiwanie w miastach w Polsce przyszłości. Czy pacjent przeżyje kryzys? Czy zapaść zakończy się zgonem? Rozważania te prowadzimy z autorem książki oraz Magdaleną Kubecką, badaczką i animatorką kultury, ekspertką od rozwoju kultury w miastach.

Podcast prowadzi Karolina Sulej.

Audycja powstała we współpracy z Wydawnictwem Czarne.

Więcej o książce Marka Szymaniaka na stronie Wydawnictwa Czarne:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zapasc

Możecie wesprzeć powstawanie kolejnych odcinków podcastu wpłacając darowiznę na nasze konto: https://etnograficzna.pl/wplata/.

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu