Antropologiczne Szepty #10: Kacper Pobłocki, Chamstwo
Play • 1 hr 17 min
Zapraszamy na kolejny podcast z serii “Antropologiczne szepty”!
W tym odcinku będziemy rozmawiać z dr. hab. Kacprem Pobłockim, antropologiem i autorem książki „Chamstwo” oraz dr Sylwią Urbańską, socjolożką.

Możecie wesprzeć powstawanie kolejnych odcinków podcastu wpłacając darowiznę na nasze konto: https://etnograficzna.pl/wplata/.

„Chamstwo” Kacpra Pobłockiego to książka, która wiele wyjaśnia, zarówno jeśli chodzi o historię Polski (albo raczej Polszczy), jak o nasze w tę historię uwikłanie. Z autorem rozmawiamy o tym, jak język buduje nasze relacje władzy i podległości, dlaczego historia pańszczyzny jest historią przemocy, a historia kultury ludowej reakcją na tę przemoc. Zastanawiamy się, jak ma się do tego wszystkiego patriarchat i dlaczego potrzebujemy wreszcie opowiedzieć historię inaczej, używając kobiecej narracji i szukając w owej historii głosów kobiet - grupy społecznej stojącej najniżej w pańszczyźnianym i patriarchalnym porządku dziobania.

Z doktor Sylwią Urbańską rozmawiamy z kolei o kobiecej sprawczości na wsi współcześnie. Jej badania, prowadzone na pograniczu Mazowsza i Podlasia, dotyczą przemian rodzin wiejskich. Przyglądamy się więc wspólnie rozwodom jako transgresji wobec tradycji i wspólnoty oraz relacjom między kobietami i zastanawiamy, w jaki sposób realizuje się siostrzana solidarność na wsi.

Podcast prowadzi Karolina Sulej.

Podcast przygotowaliśmy w ramach programu Pracowni Duży Pokój.
Audycja powstała we współpracy z Wydawnictwem Czarne.

Więcej o książce Kacpra Pobłockiego na stronie Wydawnictwa Czarne: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/chamstwo

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu