Znad Mapy
Znad Mapy
Aug 6, 2021
Znad Mapy 010 - Michał Milczarek
Play • 52 min

Gościem dziesiątego odcinka podcastu jest Michał Milczarek, absolwent filozofii i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor reportażu "Donikąd. Podróże na skraj Rosji", miłośnik podróży dalekich i zimnych krain, który opowiada o miejscu przecięcia się mapy - pomiędzy Alaską a Czukotką, Stanami Zjednoczonymi a Rosją

---

Milczarek - W XX wieku pojawiła się tam tak zwana lodowa kurtyna. Mówimy w Europie, że my zostaliśmy odcięci od zachodu przez tak zwaną żelazną kurtynę, tak tutaj mamy lodową czy lodowatą. Granica była stopniowa zamykana. Pierwsze próby zamknięcia granicy między wczesnym Związkiem Radzieckim a Stanami to są lata 20. wieku XX. W latach 30. to już właściwie zostało zamknięte na amen, a po II wojnie światowej, już nie był szans podróżować z jednego końca na drugi. 

Ci ludzie znaleźli się w zupełnie innych światach. Jedni w komunistyczno-totalitarnym Związku Radzieckim, inni w kapitalistycznych Stanach Zjednoczonych. Bez możliwości odwiedzenia swoich rodzin, bliskich, znajomych, którzy po prostu zostali po drugiej stronie tej cieśniny Beringa. W najwęższym punkcie – między lądem stałym na Alasce, a Rosją – mamy zaledwie 82 km. Z drugiej strony, między Wyspą Świętego Wawrzyńca w Saint Lawrence Island należąca do Stanów, a lądem stałym na Czukotce jest jeszcze mniej, bo 72 km. Po obu stronach żyje ten sam naród. 

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu