CILVĒKJAUDA
CILVĒKJAUDA
Jan 23, 2023
#137 Par labākām attiecībām ar pusaudzi savā dzīvē un sevī - ŅIKITA BEZBORODOVS
Play • 1 hr 52 min

Mani aizrauj tēmas par cilvēka resursiem, enerģiju, iespējām. Tāpēc sāku interesēties, kā mūsu jaudu ietekmē pieredze, ar ko saskaramies pusaudža vecumā, kad esam pārejas posmā uz kļūšanu par pieaugušu cilvēku. Kādus secinājumus par sevi un dzīvi tādēļ izdarām, un kā tas ietekmē mūsu dzīvi kā pieaugušajam. Es gribēju saprast, ko mums ir izdevīgi zināt gan par pusaudzi, kas dzīvo mūsos, gan par pusaudzi, ar ko jāsadzīvo ikdienā.

Uz sarunu aicināju bērnu psihiatru un Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītāju Ņikitu Bezborodovu. Lai saprastu pusaudzi sevī, ir vērts sākt ar sapratni, kas ar cilvēku notiek pusaudža vecumā. No Ņikitas teiktā man īpaši aizķērās viņa frāze, ka no pusaudža lielie sagaida pieauguša cilvēka uzvedību un atbildību, bet viņa tiesības ierobežo bērna līmenī.

Ņikita stāstīja par pusaudžu piederību grupai, pārmaiņām, agresiju, seksu, neapdomību, komunikāciju, bēdām un arī kaitējuma nodarīšanu sev. Ņikita ir izveidojis un turpina attīstīt Pusaudžu resursu centru, kur ir daudz vērtīgas informācijas, kā arī jaudīga komanda ar 100 speciālistiem: klīniskie psihologi, ārsti- bērnu psihiatri, ārsti-pusaudžu narkologi, uztura speciālisti, mentori, sociālie darbinieki, psihoterapeiti, KBT terapeiti, sporta treneri, fizioterapeiti, apzinātības un mākslas grupu vadītājas.

Man šī saruna palīdzēja vairāk saprast savas, mana vīra un draugu agrākās izvēles un grūtības pusaudža gados, ar kuru sekām mēs paši saskaramies ik pa laikam. Tā deva sava veida atvieglojuma sajūtu, jo, kā teica Ņikita, pieaugušajiem joprojām ir iespējas visu ko mainīt uz labu, lai vai kāda būtu bijusi viņu pusaudža vecuma pieredze.

Es ceru, ka Ņikitas stāstītais īpaši noderēs saskarsmē ar pusaudžiem, lai vecākiem un citiem pieaugušajiem izdotos veidot foršākas attiecības ar "bez piecām minūtēm" pieaugušajiem savā dzīvē. Ņikitas, viņa komandas darbs un Pusaudžu resursu centrā pieejamā informācija jauniešiem paver iespējas uz pilnvērtīgāku un jaudīgāku pieaugušā dzīvi.


Vairāk informācijas sarunas lapā.

SARUNAS PIETURPUNKTI:

  • 15:31 Kā procentuāli izskatās ģenētikas un vides ietekme uz cilvēka uzvedību
  • 21:03 Pusaudžu vecums mūsdienu izpratnē, un kāpēc tas ir tik svarīgs
  • 35:06 Kāda tendence ir novērota, ja atkarība no noteiktām vielām rodas jau pusaudžu vecumā
  • 40:09 Atkarība un sociālais fenomens
  • 58:13 Universāla pieeja, kā vislabāk palīdzēt savam pusaudzim
  • 1:04:59 Ko, bērnam augot, iesākt ar robežām; kā saglabāt saikni ar savu bērnu sarežģītā vecuma posmā
  • 1:12:12 Kā un vai ar bērnu runāt par seksu un seksualitāti
  • 1:16:30 Pusaudzis, paškaitējums un pašnāvnieciskas tieksmes – kā palīdzēt jauniešiem pārdzīvot šo posmu
  • 1:44:39 Vai pieaugušā vecumā ir iespējams dziedināt savas pusaudžu gados iegūtās traumas
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu