Jedno spontánní rozhodnutí a během několika dní, leckdy i hodin si můžete změnit svůj dosavadní život a začít za hranicemi své domoviny. To znamená, že příprava na to, co vás může v zemi, kterou si vyberete, bude ale minimální. Takové razantní změny nejsou pro každého. A i když má cestování „na slepo“ jakýsi nádech dobrodružství, v rámci dlouhodobého života a respektu vůči ostatním kulturám to není nejlepší krok.
Tomáš Baťa byl člověk, od kterého se máme stále i dnes co učit, i v tomto směru. Cela baťovská filozofie je pozoruhodně osvěžující, protože je postavena tzv. na selském rozumu. Nicméně, co se týče zahraničí, Tomáš Baťa si byl velmi dobře vědom, že nejen respekt, ale obzvláště precizní znalost dané kultury je klíčová.
Jak se ale na začátku minulého století na cesty do zahraničí baťovští emigranti mohli připravovat? Jak se vybírali zakladatelé poboček baťovských továren mimo domovinu? Proč si v různých zemích po celém světě přisvojují značku Baťa? A co si z celé životní filozofie a systému řízení Baťa můžeme vzít každý z nás i nyní?
Nejen o tom mi povídá v tomto díle PhD. Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati, lektorka systému řízení Baťa na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, a autorka více než deseti publikací a knih týkající nejen baťovské filozofie. Poslední „Inspirace Baťa“ oprávněně rezonuje mezi čím dál širším publikem napříč Českem i Slovenskem a překládá se i do dalších jazyků.
O čem se povídalo:
Komentujte, sdílejte, pište návrhy na hosty.
Líbí se vám, co dělám a chcete více informací, podpořit mě a zapojit se přímo do tvorby dalších epizod? Klikněte na PICKEY.CZ