Španělsko, „varhanní dvojčata“ a život mimořádné krajanky na vlnách hudby.
Play • 41 min

Jak moc je ve vašem životě důležitá hudba? A k jakému žánru inklinujete? Ať už je to jakkoli, pro mnohé z nás je to často prostředek relaxace i inspirace. Mnozí nalézají i hlubší ponor do duše při poslechu vážné hudby, například varhanní klasiky.

Tento hudební nástroj se stal osudovým i krajance, která se mnou sdílí příběh v tomto díle podcastu Epimoni-ac. Lucie Guerra Žáková je skutečně výjimečnou ženou, varhanicí, cembalistkou, ze které čiší vášeň pro svou profesi a vše s tím spojené. Vypráví mi o svém dětství v rodném domě Bedřicha Smetany v Litomyšli, o svých hudebních začátcích a také o významných milnících na osobní i hudebně profesní cestě. Popisuje mi, jak se jí nyní žije ve Španělsku po boku rovněž velmi úspěšného varhaníka Carlose Artura Guerra v krásném středověkém městě Cuenca, které se pyšní unikátními varhanami, tzv.dvojčaty, v místní katedrále.

Lucie koncertuje po celém světě a také premiéruje často varhanní tvorbu skladatele Petra Ebena, jako například skladbu Labyrint světa a ráj srdce s textem Jana Amose Komenského. 

Jak se zrodila takováto vášeň pro tento mechanicky nejsložitější hudební nástroj a proč za to bizarně vděčí i komunismu? Jak velké odhodlání je zapotřebí k dosažení určitého úspěchu ve vážné hudbě, především v zahraničí? A jak relaxují profesionální hudebníci? 

Za nápad zpovídat následující krajanku chci poděkovat nadšené předsedkyni České školy v Madridu Eleně Bartošové. 

Přeji příjemný poslech

Katedrála v Cuence a program cyklu koncertů, který umělečtí ředitelé cyklu Lucie a její manžel Carlos Arturo Guerra navrhli v letošním roce.

Základní škola v Litomyšli
Akademii múzických umění v Praze 
Hochschule für Musik und Theater v Hamburku
CNSMD Paříž   a CESMD Toulouse  

Zmíněné osobnosti:
Giedrė Lukšaitė-Mrázková 
Michel Bouvard
Olivier Latry

Youtube Lucie Žákové
Facebook Lucie Žákové
Webová stránka Lucie Žákové 

Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu