Ve vatě
Ve vatě
Aug 25, 2022
Jak poznat skutečně hodnotné akcie?
Play • 31 min

Některé akcie jsou teď k mání za nestydatě nízké ceny, ale ty hodnotné nepoznáte na první pohled. „Nekupujte akcie, o kterých všichni mluví. Kupujte akcie, o kterých nikdo nemluví a trh je podceňuje,“ radí investor Daniel Gladiš.

Akcie ČEZ měly za posledních 12 měsíců minimální cenu 658 a maximální 1229 Kč. Komerční banka 595 a 1012 korun. Ještě výraznější jsou výkyvy u zahraničních akcií. Meta se dostala během roku i na dvojnásobek a Netflix na čtyřnásobek svého minima.

Investor Daniel Gladiš se na rozdivočelé ceny dívá jako na příležitost. „Volatilita je pro investory požehnáním. Cena kolísá většinou 15× více než hodnoty akcií. Je to zdroj příležitostí,“ řekl v podcastu Ve vatě zakladatel fondu Vltava Fund.

Investorské přikázání „kupovat za menší cenu, než je hodnota“ platí i v těchto turbulentních časech. Investor tak vlastně stále čeká na moment, kdy cena aktiva spadne pod jeho hodnotu. „Člověk neví, kdy mu akcie spadne pod to levné síto. Když je ale trpělivý, tak ten okamžik vždycky přijde,“ tvrdí Gladiš.

Jak ale najít „tu pravou“, tedy akcii, která neshoří za pár měsíců jako papír, ale má naopak hodnotu, která poroste? „Za poslední roky jsme koupili 48 akcií, takže čtyři až pět ročně. Když se nám podaří najít dvě dobré investice za rok, tak to považuju za produktivní rok. Člověk musí být připraven, že 99 procent investic zavrhne,“ říká zakladatel fondu Vltava Fund SICAV.

Poslechněte si celý podcast Ve vatě.

Zajímá vás další obsah o investicích a osobních financích? Podívejte se do naší rubriky Finance.

  • Ve vatě. Podcast novinářky Markéty Bidrmanové. Poslechněte si konkrétní rady investorů a odborníků na téma investic, inflace, úvěrů a hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.
  • Vychází každý čtvrtek. Poslouchejte na Seznam Zprávách, Podcasty.cz nebo ve všech podcastových aplikacích.
  • V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství.
  • O čem byste chtěli poslouchat příště? Co máme zlepšit? A co naopak určitě neměnit? Vaše připomínky, tipy i výtky uvítáme na adrese audio@sz.cz.
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu