.týždeň
.týždeň
Dec 1, 2020
.blížni Michala Oláha: Krízové linky v čase korony
Play • 1 hr 25 min

Podľa najnovšieho výskumu Slovenskej akadémie vied trpí na Slovensku duševnými ochoreniami minimálne každý deviaty človek. Z nich je každý štvrtý postihnutý depresívnymi poruchami. Od vypuknutia pandémie psychológovia a psychiatri zaznamenali vo svojich ambulanciách enormný nárast pacientov. Úzkostné stavy, depresie, fóbie spolu so sociálnym tlakom vyvolaným lockdownom a strachom z všadeprítomnej pandémie vytvoril tlak na všetky spoločenské vrstvy. Nie všetci môžu, dokážu alebo chcú osobne navštíviť odbornú psychologickú pomoc. Občianske združenie IPčko spolu s partnermi Nadáciou Orange, Orangeom a Nadáciou preto na jar tohto roku zriadilo Krízovú linku pomoci ako reakciu na enormný nárast žiadostí o pomoc na chatovej a emailovej linke pre mladých ľudí s názvom IPčko.sk. Komu a s akými problémami pomáhajú od vypuknutia pandémie najčastejšie? Hostia: Marek Madro – IPčko Andrea Ungvölgyi – Nadácia Orange

NAHLAS |aktuality.sk
NAHLAS |aktuality.sk
aktuality.sk
Prečo nechali Jankovskú vo väzbe? Krajčí chce uvoľňovať opatrenia
Od februára nás zrejme môže čakať uvoľňovanie opatrení - ako pohyb medzi okresmi či lyžovačka. Podmienkou však takmer všade bude negatívny test. Budete počuť ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Monika Jankovská opäť žiadala o prepustenie z väzby. Súd ju však na slobodu nepustil - v čom mohol mať pochybnosti? Pýtali sme sa Xénie Makarovej z Nadácie zastavme korupciu. „Treba prihliadať na to, že Jankovská si robí vlastnú obhajobu. Je to dlhoročná skúsená bývalá sudkyňa a štátna tajomníčka a chápe, v akých mantineloch by sa ideálne mala pohybovať, aby to pre ňu bolo, čo najlepšie,” opisuje v dnešnom podcaste Makarová. Ruský opozičník Alexej Navaľnyj zaúradoval cez svoj fond aj spoza mreží, a to videom Palác pre Putina. Ukazuje v ňom, aké má mať údajne ruský prezident sídlo s vlastnou ochrankou, kostolom či bezletovou zónou. Zajtra sa avizujú vo viacerých mestách demonštrácie. „Ruské ministerstvo vnútra nabádalo tých, ktorí majú v pláne ísť protestovať, že ide o protiprávne konanie a môžu byť za to stíhaní," opisuje v dnešnom podcaste novinárka. Je však Navaľnyj natoľko populárny, aby pre neho vyšlo do ulíc dostatok ľudí? Budete počuť reportérku redakcie Aktuality.sk Stanislavu Harkotovú, ktorá tiež vysvetľuje, prečo ruského opozičníka zatkli. Moderuje Denisa Hopková.
37 min
Rozhovory ZKH
Rozhovory ZKH
SME.sk
Vallo: Vidím ako premiérova komunikácia pôsobí na ľudí
"Problém s premiérovou komunikáciou nemajú len samosprávy. Otvorene poviem, hádky sú posledná vec, čo teraz Slovensko potrebuje. Nikto nechce, aby sa vrátila predchádzajúca garnitúra, ktorá číha za rohom a je pripravená vyštartovať s dnes už relatívne vysokými číslami. To už nikto nechce zažiť, ten systém v ktorom sme fungovali. To je nočná mora pre našu krajinu. Ale zdá sa, že táto vláda im nahráva do čísel. Tu má byť celá krajina zvolaná dokopy a makať na tom, aby sme to zvládli. To nemusím byť komunikačný expert, aby som videl ako to pôsobí na ľudí. Myslím, že premiér sám dobre vie, že Facebook mu občas škodí a tie problémy nech si vyriešia za zatvorenými dverami. Ľudí to nezaujíma," hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo. "Som presvedčený, že na testovanie sa dostane každý. Na to sme pripravení. Vyzývame ľudí, aby nepanikárili v sobotu. Bude sa tentokrát testovať menej ľudí, ako pred tým. Testovacie miesta budú otvorené až do utorka, sme pripravení, bude toho dosť," hovorí primátor Vallo o plošnom testovaní, ktoré zatiaľ v hlavnom meste sprevádzal chaos. "V tejto situácii by som apeloval na ľudí, nech sa chodia pravidelne testovať, nerobil by som to takto plošne. Anglický vírus na to zmenil môj pohľad. To akou rýchlosťou a koľko kvapôčiek stačí, aby sa covid rozšíril, to mení našu optiku ako k tomu pristupujeme," dodáva k plošnému testovaniu primátor Matúš Vallo. Ako bude vyzerať plošné testovanie v hlavnom meste? Ako bude vyzerať testovanie aj mimo tohto režimu? Ako sa mu spolupracuje s vládou a čo by robil inak? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
22 min
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Deväť obrazov komunizmu: Nikto nevedel, čo je socialistický realizmus
„Poklonil bych se po pás, v úctě bych poklekl před tím, kdo by mně, než se dostaví konec mých dnů, přesně vysvětlil, co je to ten socialistický realizmus. Po půl života mi otloukali uši tou formulí, a dosud nevím, co znamená, a neví to nikdo, nejmíň ze všech její teoretici a propagandisté.“ To sú úprimné slová českého spisovateľa Václava Černého či skôr povzdych umelca, ktorý musel žiť a tvoriť vo svojej dobe. Ako teda vyjadriť „novú socialistickú skutočnosť“ a aký je teda vlastne správny pomer umelca a inteligenta k pracujúcemu ľudu? Kto sú noví hrdinovia a aký je ich charakter? To sú otázky, nad ktorými musela premýšľať aj slovenská pokroková inteligencia na konci 40. či začiatkom 50. rokov 20. storočia. Najmä jej umelecká časť sa náhle vyrovnávala s netypickou situáciou - namiesto spásonosnej inšpirácie mala sledovať a navyše bezpečne a  správne pochopiť nové smernice komunistického vedenia. Pre nového socialistického človeka bolo predsa potrebné vytvoriť aj novú kultúru a umelci – dovtedy často nelichotivo vnímaní ako „povalači z kaviarní“ – sa mali zrazu naplno zapojiť do tohto výrobného procesu a premeniť sa tak na inžinierov ľudských duší. Ako teda vyzeralo umenie v službách režimu a existoval pred ním únik? Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozpráva s riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou. Tento podcast bol vytvorený s podporou Slovenskej národnej galérie v rámci umenovednej výstavy Akcia ZET. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na jaroslav.valent@petitpress.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na _sme.sk/podcasty_ – Podporte vznik podcastu Dejiny a kúpte si digitálne predplatné _SME.sk_ na _sme.sk/podcast_ – Odoberajte aj denný newsletter _SME.__sk_ s najdôležitejšími správami na _sme.sk/__suhrnsme_ – Ďakujeme, že počúvate podcast Dejiny.
55 min
EURACTIV Slovensko
EURACTIV Slovensko
EURACTIV Slovensko
Discussion | Winners and Losers Of The Pandemic - The Visegrad Outlook
--- Podcast v anglickom jazyku --- Pandémia koronavírusu naplno odhalila všetky slabiny krajín strednej Európy a postavila ich pod dosiaľ nepoznaný ekonomický spoločenský a sociálny tlak. Verejné politiky vo veľkej miere prešli do krízového režimu. Aké poučenia z prináša kríza Slovensku, Maďarsku, Poľsku a Českej republike? Ktoré sektory a skupiny postihne najviac a môže pre niektoré znamenať príležitosť – za akých podmienok a za akú cenu? Urýchli sa digitalizácia spoločností? Posilní sa podpora najzraniteľnejších a ľudí v prvej línii? Diskutovali: - Danuše Nerudová, rektorka Mendelovej univerzity v Brne, Česká republika - Ágota Scharle, výskumníčka Budapest Institute, Maďarsko - Miriama Letovanec Svetkovská, bývalá riaditeľka Implementačnej jednotky na Úrade vlády SR - Paweł Śliwowski, Poľský ekonomický inštitút, Varšava Moderovanie: Zuzana Gabrižová, šéfredaktorka EURACTIV Slovensko --- Tento podcast vznikol vďaka podpore Medzinárodného vyšehradského fondu a spolupráce EURACTIV Slovensko, EURACTIV Česká republika, EURACTIV Poľsko a Political Capital. --- Vyrobili Zuzana Gabrižová, Adam Bajla a Štefan Bako --- Všetky podcasty portálu EURACTIV Slovensko si môžete vypočuť na www.euractiv.sk/podcasty, v aplikácii Apple podcasty, PodBean, Sticher, Google podcasty a streamovacej služby Spotify.
1 hr 38 min
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu