Šport Denník N
Šport Denník N
Oct 26, 2020
DAC chcel covidovú revolúciu, napokon proti nemu nastúpili slovanisti s horúčkami
12 min

Športový newsfilter:

na futbale v Dunajskej Strede mali byť stovky, možno až tisíce fanúšikov, všetko však zmaril Úrad verejného zdravotníctva. Revolúcia sa nekonala, no DAC naznačil cestu, akou by sa fanúšikovia mohli vrátiť na štadióny ešte pred príchodom vakcíny.

V novom Športovom newsfiltri sa dočítate aj o tom:

  • ako 14 slovanistov vyradil covid a viacerí zo zvyšku kádra nastúpili v Dunajskej Strede s horúčkami;
  • ako Peter Sagan na Gire dokázal, že s ním ešte treba počítať;
  • či má doktor pedagogiky Tarkovič nádej na dlhodobú zmluvu;
  • ako sa Matej Tóth dostal na olympiádu a
  • akou krivdou si Barcelona ospravedlnila prehru v El Clásicu.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.

Podcast denníka Postoj
Podcast denníka Postoj
Denník Postoj
Biskup Jozef Haľko: Ježiš je najväčší influencer, tweetovali už apoštoli
Cirkev má pôsobiť na sociálnych sieťach, aj to je cesta k ľudskému srdcu, hovorí bratislavský pomocný biskup v Postoj TV. Už pred niekoľkými rokmi vstúpil do virtuálnych vôd a snaží sa posolstvo evanjelia preniesť aj na displeje mobilov. Hľadá spôsoby, ako osloviť tých, najmä mladých, ktorí sú mimo cirkevných spoločenstiev. „Je pre mňa výzva dostať sa evanjelizačne k tým, ktorí o Ježišovi nevedia, alebo majú o cirkvi veľmi deformované vedomosti. Teší ma, keď môžem niekomu do telefónu poslať povzbudivý odkaz „Tvoj život má zmysel, Boh je dobrý“. A najväčšiu radosť mám, keď sa takto zasiahnutý človek následne rozhodne pre osobný rozhovor,“ vysvetľuje svoju motiváciu pôsobenia na sociálnych sieťach Jozef Haľko. „Človek však musí neustále okresávať svoju motiváciu, prečo to robí, pretože pokušenie sebaprezentovať sa tu stále je. Ide o moje alebo Ježišove čísla a lajky? S týmto však zápasia aj kazatelia alebo misionári, ktorí nie sú na sociálnych sieťach, a dokonca s tým bojovali už apoštoli,“ vysvetľuje. V Postoj TV odpovedá aj na otázku, prečo sa slávenie bohoslužieb nemôže natrvalo preniesť do online priestoru a tiež, či sa neobáva, že po neustále meniacich sa nariadeniach a podmienkach účasti na bohoslužbách napokon niektorí veriaci opustia chrámy a presunú si svoju vieru do domácností. Moderuje: Jana Zlatohlávková
26 min
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Ostnaté drôty, pozorovateľne a svorky psov. Ako vyzerala železná opona za Bratislavou?
Štyri desaťročia tvorila súčasť života v komunistickom režime a bariéru, ktorú sa zdalo takmer nemožné prekonať. Vari nič necharakterizovalo túto dobu lepšie než práve železná opona – ostro strážená hranica Československa s tzv. kapitalistickými krajinami – teda so západným Nemeckom a Rakúskom. Hoci mala chrániť, v skutočnosti držala vo väzení milióny ľudí. Pohraničná stráž, ktorá dozerala na pohyb v blízkosti hraníc, sa preto stala jednou z najrepresívnejších a najobávanejších zložiek režimu. Dokladajú to stovky zabitých ľudí, ktorí neuspeli vo svojej snahe prejsť na druhú stranu a dostať sa do slobodného sveta. Takáto hranica z ostnatého drôtu, napojeného na elektrické napätie, so strážnymi psami a pozorovateľňami na každom rohu bola tiež len pár kilometrov od Bratislavy. Dnes ju pripomína pamätník Brána slobody pod hradom Devín, na ktorom nájdeme mená všetkých, ktorí na týchto krvavých hraniciach zomreli. Ako fungovala obávaná Pohraničná stráž a v akom režime sa odohrával život v pohraničných obciach? A ako sa dnes staráme o historickú pamäť, ktorá poukazuje na zločiny komunizmu? Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozprával s Petrom Miklem z Ústavu pamäti národa. Tento diel podcastu Dejiny vychádza s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, o jeho aktivitách na zachovanie historickej pamäti v okolí Bratislavy preto hovorí aj Ján Mitáč z oddelenia kultúry BSK.
51 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu