N2: Odborník na plodnosť: Mužom za sto rokov dramaticky klesol počet spermií. Ľudstvo raz môže vyhynúť na prepracovanosť
Play • 37 min

Ivan Varga vysvetľuje svoj výskum, ktorý môže prispieť k liečbe neplodnosti. Vedec, ktorý tento rok získal ocenenie Výnimočný vysokoškolský pedagóg, hovorí aj o tom, čo hrozí študentom prvých ročníkov, ktorí spoznávajú vysokoškolský život cez webkamery.

Rozhovory ZKH
Rozhovory ZKH
SME.sk
Sudca Macek: Zo záťahov NAKY na žilinských súdoch som smutný
"Všímam si aj v sťažnostiach účastníkov, aj v námietkach, že veľmi často sa odvolávajú na to, že aha vy ste tam mali takúto akciu, a ja nemám vybavovača a preto to trvá tak dlho. Je fakt, že to naozaj výrazným spôsobom naštrbuje dôveru v súdy. Zrejme to bude chcieť nejaký čas, aby zo súdnictva odišli ľudia, ktorí kazia jeho meno, a ostatní sudcovia musia svojou prácou presvedčiť, že si zasluhujú dôveru," hovorí laureát Bielej vrany a predseda Okresného súdu v Žiline Jaroslav Macek o záťahoch NAKY na žilinských súdoch. Ocenenie Biela vrana dostal za vedenie protischránkového registra. "Mnohé iné orgány zlyhávali a potom to tak kontrastne vyniklo. Keby tieto záťahy NAKY a práca orgánov činných v trestnom konaní, tak možno by sme ani my na našom protischránkovom súde nevyzerali až tak kontrastne. Robíme si len svoju robotu, tak ako zákon káže. To je všetko," hovorí o svojom súde Jaroslav Macek. Ako sa pozerá na to, čo sa v súdnictve momentálne deje? V čom tkvie úspech protischránkového registra? A prečo je jeden z mála sudcov, ktorí sa nebojí dlhodobo hovoriť s médiami a ukazovať svoju tvár? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s víťazom Bielej vrany sudcom Jaroslavom Macekom. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
20 min
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Deväť obrazov komunizmu: Nikto nevedel, čo je socialistický realizmus
„Poklonil bych se po pás, v úctě bych poklekl před tím, kdo by mně, než se dostaví konec mých dnů, přesně vysvětlil, co je to ten socialistický realizmus. Po půl života mi otloukali uši tou formulí, a dosud nevím, co znamená, a neví to nikdo, nejmíň ze všech její teoretici a propagandisté.“ To sú úprimné slová českého spisovateľa Václava Černého či skôr povzdych umelca, ktorý musel žiť a tvoriť vo svojej dobe. Ako teda vyjadriť „novú socialistickú skutočnosť“ a aký je teda vlastne správny pomer umelca a inteligenta k pracujúcemu ľudu? Kto sú noví hrdinovia a aký je ich charakter? To sú otázky, nad ktorými musela premýšľať aj slovenská pokroková inteligencia na konci 40. či začiatkom 50. rokov 20. storočia. Najmä jej umelecká časť sa náhle vyrovnávala s netypickou situáciou - namiesto spásonosnej inšpirácie mala sledovať a navyše bezpečne a  správne pochopiť nové smernice komunistického vedenia. Pre nového socialistického človeka bolo predsa potrebné vytvoriť aj novú kultúru a umelci – dovtedy často nelichotivo vnímaní ako „povalači z kaviarní“ – sa mali zrazu naplno zapojiť do tohto výrobného procesu a premeniť sa tak na inžinierov ľudských duší. Ako teda vyzeralo umenie v službách režimu a existoval pred ním únik? Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozpráva s riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou. Tento podcast bol vytvorený s podporou Slovenskej národnej galérie v rámci umenovednej výstavy Akcia ZET. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na jaroslav.valent@petitpress.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na _sme.sk/podcasty_ – Podporte vznik podcastu Dejiny a kúpte si digitálne predplatné _SME.sk_ na _sme.sk/podcast_ – Odoberajte aj denný newsletter _SME.__sk_ s najdôležitejšími správami na _sme.sk/__suhrnsme_ – Ďakujeme, že počúvate podcast Dejiny.
55 min
Zoom
Zoom
SME.sk
Vedci objavili nový druh hviezdy
Covid nie je len taká chrípočka. V skutočnosti je to veľmi vážne, smrtiace a stále veľmi nepreskúmané ochorenie. A zdá sa, že mnohí pacienti, ktorí nový koronavírus prekonali, mali problémy aj mesiace po tom, ako sa formálne vyliečili. Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, aké dlhodobé problémy dokáže spôsobovať covid-19, ako súvisí cvičenie so žalúdočnými ťažkosťami a vyberieme sa aj do vesmíru za novým druhom hviezdy. Krátke správy z vedy Vedci objavili baktériu, ktorá chráni ryžu pred ochoreniami. Mikrób Sphingomonas melonis pôsobí proti nebezpečným patogénom, ktoré nielen znižujú úrodu, ale produkujú aj toxíny nebezpečné pre človeka. Výskum narazil na genetickú mutáciu, ktorá sa môže spájať s autizmom. U pokusných myší viedla k hypersociálnemu správaniu, problémom s učením i k zmenám vo fyzickom vývoji. Lepšie pochopenie tejto mutácie na takzvanom Pogz géne by mohlo viesť k budúcej liečbe. Zmysluplnosť aktivít počas lockdownu je dôležitejšia ako to, aby sme sa niečím len tak zamestnávali. Nový výskum naznačuje, že ľudia, pre ktorých ich aktivita majú zmysel, sú potom spokojnejší. Odporúčanie je vykonávať činnosti, ktoré máte radi: len ich prispôsobte podmienkam pandémie. Vedci zrejme narazili na mechanizmus, vďaka ktorému niektoré vírusy dokážu infikovať bunky. Nový výskum opisuje, ako vírusy nádchy a vírus detskej obrny dokážu zbaliť svoj genetický kód tak, aby mohli vznikli jeho kópie, ktoré infikujú ďalšie bunky. Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
10 min
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu