DGPtalk: Obiektywnie o biznesie
Jak rozliczać podatkowo opłatę recyklingową za foliówki
Oct 28, 2019 · 6 min
Play episode

Obecnie opłatę recyklingową sprzedawca musi pobierać nie tylko od lekkich toreb tj. poniżej 50 mikrometrów (z pewnymi wyjątkami), ale również od grubszych, czyli tych, które mają 50 mikrometrów i więcej. Niezależnie od grubości siatki opłata wynosi 20 groszy i wlicza się ją do podstawy opodatkowania VAT. Oznacza to, że od każdej foliówki, sklep – czynny podatnik VAT – musi pobrać min. 25 gr., w tym 5 gr VAT. 

Sprzedaż foliówek trzeba też ewidencjonować na kasie fiskalnej. Na paragonie, tak jak i na fakturze można uwidoczniać całą kwotę pobraną za torbę. Nie ma konieczności wyodrębniania samej opłaty recyklingowej. W zakresie podatku dochodowego opłata recyklingowa stanowi przychód z chwilą jej pobrania, a kosztem uzyskania, gdy przedsiębiorca wpłaca ją na odrębny rachunek bankowy marszałka województwa.

W tym kontekście warto więc pamiętać, że od 1 stycznia 2020 r. zmienią się terminy tej wpłaty. Będzie to robić do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym opłaty zostały pobrane, obecnie do 15 marca następnego roku. Opłatę recyklingową muszą pobierać od swoich klientów również podatnicy płacący ryczałt ewidencjonowany. 


Podcasty dla przedsiębiorców i biznesu: podcast.gazetaprawna.plSee acast.com/privacy for privacy and opt-out information.

Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu