Vizita
Vizita
Nov 21, 2022
Tvorbu obličkových kameňov môže ovplyvniť strava, pitný režim aj genetika
Play • 35 min

Ešte na začiatku devätnásteho storočia ich ľudia volali "smrtiace kamene". Obličkové kamene patria dodnes medzi bežne rozšírené a zároveň najbolestivejšie ochorenia.

Jedným z prvých príznakov je totiž silná bolesť na boku a v chrbte, pod rebrami, ktorá často vystreľuje do dolnej časti brucha a slabín. Prichádza vo vlnách a jej intenzita kolíše. Medzi ďalšie príznaky patria napríklad ružový, červený alebo hnedý moč, nevoľnosť a vracanie, ale aj horúčka či zimnica.

"Ak málo pijeme, máme veľmi zahustený moč. Preto je v ňom veľa kryštálikov, ktoré sa začnú zhlukovať a vznikajú močové kamene. Neznamená to, že by sme mali piť ostošesť, pretože aj to obličkám škodí. Obličky nie sú nezastaviteľné továrne na moč, aj ony majú určitú kapacitu a nadmerný pitný režim je zlý," vysvetľuje v podcaste Vizita, ako vznikajú močové kamene, urológ Ján Švihra mladší.

"Treba piť toľko, aby bol moč svetložltý. Ani veľa, ani málo. Ráno býva moč tmavožltý, ak však dodržiavame správne pitný režim počas dňa, mal by byť svetložltý. Pitie treba prispôsobiť aktuálnym pracovným podmienkam, prostrediu, teplote alebo fyzickej aktivite. Močové kamene vznikajú aj vplyvom výživy. Takmer všetko, čo zjeme, sa v črevách trávi, živiny sa dostávajú do krvi a krv filtrujú obličky," dodáva.

V novej epizóde podcastu Vizita sa rozprával s redaktorkou Denisou Koleničovou o tom, ako obličkové kamene vyzerajú, ako a prečo v našom tele vznikajú, ako ich lekári liečia, do akej miery nám môžu pomôcť čaje z púpavy lekárskej.

Aká je pravdepodobnosť, že vás budú trápiť, ak ich mali vaši rodičia a starí rodičia? Počúvajte a dozviete sa.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na vizita@sme.sk

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu