Vizita
Vizita
Mar 20, 2023
Pacientov s parkinsonom netrápi len trasenie. Vedľajším účinkom liečby môže byť aj gamblovanie
Play • 40 min

Tras, pomalé pohyby, pocity stuhnutosti či šuchtavá chôdza, ale aj zápcha a depresia. Väčšina týchto príznakov sa objavuje v počiatočných štádiách Parkinsonovej choroby. Pacienti majú tendenciu padať, robia malé cupitavé krôčiky a ich nohy akoby boli pri pohybe oneskorené za ťažiskom tela.

Národný portál zdravia upozorňuje, že hoci si ľudia Parkinsonovú chorobu spájajú s trasením, nie je to pravidlom. Približne tridsať percent pacientov s touto chorobou trasením vôbec netrpí.

„Pri rôznych typoch demencií mám pocit, že človek na sklonku svojho života prichádza sám o seba, a o to je to strašnejšie. Často si napríklad neuvedomujeme, ako veľmi potrebujeme fungujúcu pamäť. Parkinsonovu chorobu majú ľudia spojenú najmä s poruchou motorických prejavov, ale pacienti trpia rôznymi inými bočnými efektmi, či už v dôsledku choroby, alebo jej liečby, o ktorých mnohí ani netušia. Často sú vážnejšie ako samotné trasenie,“ vysvetľuje v podcaste Vizita neurovedkyňa Dominika Fričová, ktorá pôsobí v Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied.

„U pacientov s Parkinsonovou chorobou sa často objavuje depresia, jedným z vážnych príznakov je aj zápcha, ktorá výrazne ovplyvňuje ich život. Jedným z veľmi vážnych dôsledkov najtypickejšieho lieku, ktorý sa používa na liečbu Parkinsonovej choroby, je to, že daní ľudia sa stanú gamblermi. Zrazu sa stane, že prehrajú aj celý majetok.“

S redaktorkou Denisou Koleničovou sa rozprávali o tom, čo sa deje v mozgu pacientov s Parkinsonovou chorobou, ako v súčasnosti vyzerá liečba tohto ochorenia, či ňou môže trpieť aj mladý človek a prečo ešte nemáme účinný liek na jej liečbu.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na ⁠predplatne.sme.sk/podcast⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠vizita@sme.sk⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠ sme.sk/podcasty⁠

Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠sme.sk/vizita⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu