Vizita
Vizita
Mar 6, 2023
Spúšťačom epilepsie môžu byť zvýšená teplota, stres, ale aj čítanie alebo spln
Play • 27 min

V staroveku pripisovali ľudia pacientom s epilepsiou často nadpozemské schopnosti, a to najmä vďaka záchvatom, ktoré pôsobili dramaticky až bizarne. Nie div, keďže medzi najznámejších epileptikov svojho obdobia patrili Iulius Caesar alebo Alexander Veľký. Našťastie, dnes už vieme o tomto ochorení omnoho viac.

Napríklad to, že príznaky epileptického záchvatu sú rôznorodé: od minimálnych prejavov, akými sú zahľadenie sa, zaseknutie reči či myknutie končatinami až po záchvaty celého tela končiace bezvedomím.

Dokonca neplatí ani to, že spúšťačom musí byť vždy blikajúce svetlo.

„Fotosenzitívnych je asi len desať percent pacientov s epilepsiou. Do určitej miery je mýtus, že úplne všetci pacienti s epilepsiou by nemali pozerať niektoré filmy a seriály, v ktorých sú výrazné prestrihy. Rovnako aj to, že by nemali vôbec navštevovať kiná alebo pozerať sa na blikajúce či neónové svetlá,“ vysvetľuje v novej epizóde podcastu Vizita detský neurológ Gonzalo Alonso Ramos Rivera.

„A tiež treba rozlišovať medzi spúšťačom záchvatov a vyvolávajúcou príčinou. Vyvolávajúca príčina je genetická predispozícia, nádor, vývojová choroba mozgu. Spúšťačmi môžu byť infekcie spojené so zvýšenou teplotou, stres, svetelné podnety alebo nepríjemné situácie. Dokonca aj čítanie alebo fázy mesiaca. Z reálnej praxe vieme, že keď je spln, je aj viac epileptických záchvatov.“

S redaktorkou Denisou Koleničovou sa rozprávali aj o tom, ako lekári epilepsiu diagnostikujú a liečia, či je vždy nutné nasadiť pacientovi antiepileptiká, či sa dá toto ochorenie vyliečiť, alebo z neho môžu pacienti vyrásť a čo sa deje v ich mozgu.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na vizita@sme.sk

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Odoberajte aj newsletter Vizita na sme.sk/vizita

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu