Vizita
Vizita
Jun 19, 2023
Migréna je často začarovaný kruh. Častým spúšťačom je stres, vyčerpanie aj sedavé zamestnanie
Play • 40 min

Ľudia si ju často zamieňajú s bolesťou hlavy a nevenujú jej dostatočnú pozornosť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne ovplyvňujú náš život.

"Často k nám na ambulanciu prichádzajú pacienti a tvrdia, že majú migrénu. Vždy ich vyzvem, aby mi bolesť hlavy opísali. Migrénová bolesť hlavy je pulzujúca, väčšinou jednostranná, čiže bolí polovica hlavy, je sprevádzaná pocitom na zvracanie. Stíši sa a zmierni sa v tichej tmavej miestnosti a zase naopak zvýrazní sa pri bežnej dennej aktivite, ako je napríklad chôdza do schodov," hovorí v podcaste Vizita neurologička Anetta Kováčiková z Nemocnice Ružinov.

"Bežná bolesť hlavy je naopak rozptýlená, tlaková, nie je taká intenzívna ako migrénová a často ju zmierni prechádzka na čerstvom vzduchu," dodáva.

V novej epizóde sa redaktorkou Denisou Koleničovou rozprávali o tom, čo sa v našom mozgu deje, keď nás trápi migréna, aké sú jej spúšťače, či medzi ne patrí aj plesňový syr alebo čokoláda, koľko Slovákov ňou trpí alebo, aká je jej skúsenosť s biologickou liečbou.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠predplatne.sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu