Odkrývanie
Odkrývanie
Sep 23, 2021
Záchrana pred smrťou viedla aj cez Tretiu ríšu. Z Medzilaboriec utekali Židia "vlakmi nádeje"
Play • 35 min

V čase, keď Slovenský štát deportoval dve tretiny svojich židovských obyvateľov do nacistických koncentračných táborov, sa začala na východe Slovenska, v Medzilaborciach unikátna záchranná akcia židovskej komunity. Po odhalení sa dostala pod drobnohľad Tretej ríše a na dôslednom vyšetrení trval minister vnútra Alexander Mach.

Aj v druhej časti nášho podcastu Odkrývanie Vám prinášame jeden silný ľudský príbeh. Predstavíme si osud mladej židovskej ženy z východoslovenských Medzilaboriec. Vtedy iba 18-ročnej Miriam Rubinovej, ktorej sa podarilo ujsť z vojnového Slovenského štátu cez Tretiu ríšu až do neutrálneho Švajčiarska. Cestu absolvovala v nákladnom vagóne s dreveným uhlím a jej útek v tom čase nebol zďaleka unikátnym. Vo východoslovenských Medzilaborciach sa v roku 1942 rozbehla unikátna záchranná akcia ľudí, ktorým hrozilo prenasledovanie alebo smrť.

Nacisti však tento smelý plán po čase odhalili - tým, ktorých chytili hrozila smrť. A rozbehlo sa vyšetrovanie, ktoré malo jasný cieľ - odhaliť organizátora.

O vlakoch nádeje, ktoré mali byť poslednou záchranou pre židovských obyvateľov z východného Slovenska, písal vo svojej štúdii náš dnešný hosť - riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu Ján Hlavinka. Moje meno je Soňa Gyarfašová a hovoriť budeme aj o tom, ako po desaťročiach vlastne objavil túto neznámu tému.

Špeciálny podcast Odkrývanie, v ktorom cez konkrétne ľudské príbehy odhaľujeme temné, ale aj biele miesta našej nedávnej minulosti, vám spolu so SME prináša  Dokumentačné stredisko holokaustu. Podcast moderuje Soňa Gyarfašová, ktorá pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy v stredu.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu