Odkrývanie
Odkrývanie
Nov 17, 2021
Písali Tisovi s prosbou o výnimku, bolo ju treba vysoko platiť
Play • 31 min

Toto nie je iba súhrn mŕtvych písmen, pre mňa je to skutočnosť, veľmi smutná skutočnosť. Tieto vety písala prezidentovi Slovenského štátu jedna mladá žena. On bol vtedy jej poslednou záchranou a ona ho zúfalo prosila o výnimku zo situácie, ktorú pomáhal sám vytvoriť.

Mladá žena, ktorá písala tieto riadky sa volala Margita, mala 26-rokov a žila si dovtedy takmer šťastný život so svojou dcérkou Edit kou a manželom Pavlom. Potom však do ich života zasiahli prísne nariadenia zo strany ľudáckeho režimu - pretože jej manžel Pavol mal židovské korene. Napriek tomu, že konvertoval, ľudácky režim s ním nemal zľutovanie.

To však nebolo koniec všetkým perzekúciam, pretože Margitin manžel Pavol sa dostal do zberného tábora a jeho budúcnosť bola neistá.

To všetko ovplyvnilo aj život Margity a jej malej dcérky.

Dočkala sa teda od prezidenta Slovenského štátu, katolického kňaza Jozefa Tisa nejakej milosti? Vyhovel prosbám Margity a jej manžela Pavla Jozef Tiso alebo nie? Ako žila Margita s dcérkou Editou bez Pavla a podarilo sa im ešte niekedy stretnúť?

Listy zúfalej Margity, ktoré písala pred viac ako 80 rokmi Jozefovi Tisovi, objavila v Slovenskom národnom archíve po desaťročiach zabudnuté americká výskumníčka Madeline Vadkerty. A tá sa rozhodla zrekonštruovať osudy tejto mladej rodiny. No a práve ona, Madeline Vadkerty je aj hostkou nášho dnešného podcastu.

Špeciálny podcast Odkrývanie, v ktorom cez konkrétne ľudské príbehy odhaľujeme temné, ale aj biele miesta našej nedávnej minulosti, vám spolu so SME prináša Dokumentačné stredisko holokaustu.

Moderátorka Soňa Gyarfašová pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si ako podcastovú minisériu budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy vo štvrtok.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na odkryvanie@sme.sk

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Odkrývanie a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Odkrývanie.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu