Odkrývanie
Odkrývanie
Oct 21, 2021
Najväčší nacistický hoax: Reportáž o slovenských Židoch na východe napísal nacistický agent
Play • 37 min

Správa o živote Židov na východe patrí podľa historikov k najväčším nacistickým hoaxom a lžiam. Koncept reportáže, ktorá opisuje idylický život deportovaných v novom domove, korigovali vysokí nacistické pohlavári Eichmann a Himmler a napísal ju dovtedy málo známy korešpondent z Bratislavy, Fritz Fiala.

Písal sa 7.november 1942 a v novinách Gardista, Slovák, Slovenská politika aj v nemeckom Grenzbote vyšla rovnaká reportáž. Hovorila o živote Židov na východe. No a farbisto opisovala, ako sa žije ľuďom deportovaným zo Slovenska v novom svete. Jej riadky aj po rokoch znejú priam šialene.

"V uliciach mesta sa ľudia len tak hemžia... Vidím domy z betónu a tehál, všetko čisté, obrovské spálne, vykladané umyvárne, cesty lemované mladými stromčekmi... Všetci Židia vyhlasujú, že sa s nimi zaobchodí spravodlivo a v každom ohľade ľudsky."

V reportáži, o ktorej je reč, sa hovorí aj o vykladaných kúpeľnách, obrovských spáľnach či rúžoch a púdroch z Paríža, ktoré majú Židia vo svojom novom domove. Cituje aj deportovaných, ktorí za sebou volajú veľkolepo ostatných - poďte k nám. Iba to ľutujú, že tam nie sú ešte všetci, písal ich autor. Bol to novinár Fritz Fiala, ktorý pôsobil v Bratislave.

Fiala však nebol obyčajný novinár, ale nacistický agent, ktorý zároveň pracoval pre viaceré nacistické spravodajské služby aj kontrašpionáž.

No a cieľ jeho reportáže bol jasný - dementovať tieň podozrenia a správy, ktoré sa čoraz častejšie začali objavovať - že na východe slovenských Židov priemyselne a cieľavedome vraždia. Reportáž vyšla v čase, keď Slovensko vyviezlo 57-tisíc svojich niekdajších obyvateľov a nemeckej strane platilo za to 500 ríšskych mariek z majetku deportovaných. Historici dnes bez preháňania hovoria o tejto reportáži ako jednom z najväčších a najhanebnejších nacistických hoaxov.

K jej obsahu povedali pre uverejnením svoje dokonca najvyšší nacistickí pohlavári - jej koncept čítal samotný architekt holokaustu Adolf Eichmann a dokonca šéf SS Heinrich Himmler.

Falošná reportáž o tom, ako to vyzerá na východe, kam boli Židia deportovaní, si už žila vlastným životom a pre nacistov zohrala dôležitú úlohu aj neskôr. Eichmannovi napríklad ďalšie dva roky slúžila na to, aby do Osvienčimu či iných nacistických táborov nepustil Medzinárodnú komisiu Červeného kríža - a práve na túto reportáž o idylickom živote Židov sa odvolával.

Kto bol teda Fritz Fiala, ktorý stál za touto propagandistickou reportážou a jedným z najväčších nacistických hoaxov? Akú úlohu pri nej zohral a akú úlohu zohral ako nacistický agent? Prečo mu nakoniec pred spravodlivým trestom zachránila kožu Štátna bezpečnosť? A ako je možné, že dožil svoj život ako ctihodný občan?

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu