Odkrývanie
Odkrývanie
Sep 9, 2020
Najviac deportovaných zo Slovenska zahynulo v Sobibore, vieme o jedinom, ktorý prežil
Play • 35 min

V prvej časti podcastu Odkrývanie sa vyberieme na miesto, kde už nič nepripomína, že sa tu diali tie najhoršie zločiny proti ľudskosti. Takmer všetci, ktorí sem prišli, skončili o pár hodín na rampe – v plynovej komore. Na prvý pohľad to však vyzerá, akoby toto miesto ani nikdy neexistovalo.

Nacisti ešte stihli po vyhladzovacom tábore Sobibor starostlivo zahladiť všetky stopy. Dnes je tu len pamätná tabuľa, hustý les a zelená lúka.

Hoci sa o tom takmer nevie, práve najviac ľudí židovského pôvodu deportovaných zo Slovenska nezavraždili nacisti v koncentračnom tábore Auschwitz, ale v Sobibore.

Dnes vieme o jedinom z nich, ktorý prežil - volal sa Jozef Schnitzer a s jeho najbližšími ho deportovali zo Sabinova. Po svojom úteku vydal o všetkom svedectvo, no donedávna bolo takmer zabudnuté.

Soňa Gyarfašová sa o tomto príbehu rozpráva s riaditeľom Dokumentačného strediska holokaustu a historikom Jánom Hlavinkom.

S odstupom 75 rokov od konca druhej svetovej vojny sa vrátime k tragédii holokaustu aj v špeciálnom podcaste Odkrývanie, ktorý vám SME prináša spolu s Dokumentačným strediskom holokaustu.

Podcast moderuje Soňa Gyarfašová, ktorá pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy v stredu.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu