HIKING.SK podcast
HIKING.SK podcast
Jan 17, 2021
O Kamennej chate pod Chopkom s Ankou a Marcelom
Play • 29 min

Kamienka je ikonická chata tesne pod vrcholom Chopku, tretieho najvyššieho vrchu Nízkych Tatier. Hoci momentálne sa nachádza vo frekvetovanom lyžiarskom stredisku, nie vždy tomu tak bolo. V 28. epizóde HIKING podcastu sme sa rozprávali s Ankou a Marcelom o tom, akými premenami chata prešla, ako sa počas rokov menili návštevníci, kedy bol zlatý vek Kamienky a čo bude s plagátmi z Pierra Menty. 

Štartovacia čiara
Štartovacia čiara
Štartovacia čiara
Veronika Vadovičová - Slovenský bežecký expres v juhovýchodnej Ázii
Veronika Vadovičová je aktuálna slovenská líderka v rebríčku ultrabežcov podľa Performance rankingu ITRA (International Trail Running Association). No i napriek tomu, je pre väčšinu bežcov skôr neznámou postavou slovenského trailového behu. Je to v podstate prirodzené, keďže Veronika už 8 rokov žije v juhovýchodnej Ázii a až tam začala s behom. Prvé vážnejšie kontakty so športom mala Veronika už na Slovensku, ako hráčka hádzanej. Následne ju však štúdium priviedlo až do Šanghaja, kde okolo roku 2016 začala prvé vážnejšie kroky smerom k behu. Najskôr prostredníctvom triatlonu, neskôr i na trailoch. Dnes už žije v Hong Kongu a dá sa povedať, že na čo v traile a ultra traile až do vypuknutia korony siahla, to je vyšlo, ak to už nebolo víťazstvo, minimálne bedňa sa jej vždy ušla. Posledným jej väčším úspechom v januári roku 2020 bolo skvelé druhé miesto v ženskej kategórii (12. miesto v celkovom poradí) na prestížnom podujatí svetovej série - Hong Kong 100. Ktovie, kam by ju jej skvelá forma doviedla na podujatiach mimo Ázie, plánovaná bola aj účasť na UTMB v rámci trate CCC. Vyššia moc však zasiahla svet mocnejšie než by ktokoľvek chcel a tak aktuálne ako všetci ostatní nútene s pretekmi pauzuje a čaká na reštart. Tak uvidíme, postaví sa na štart CCC v tomto roku? Dúfajme, že áno. S našimi hosťami už sme boli virtuálne na mnohých miestach. V Kanade, na severozápade USA, v Spojenom kráľovstve. Veronika Vadovičová nás v tejto epizóde previedla svetom behu v juhovýchodnej Ázii a rozhodne to bolo zaujímavé rozprávanie. Od mentality, cez kultúru, paralely na iné ázijské kultúry, či pohľad na stoly občerstvovačiek na ázijských pretekoch. Apropo, ak by Vás zaujímalo viac, Veronika založila a stále pracuje na platforme Asia Trail Girls, tak i cez tento obsah si môžete vychutnať atmosféru behu v Ázii. Verme spoločne, že situácia sa ukľudní a Veroniku privítame i na trailoch v Európe a samozrejme aj na Slovensku. Uvidíme, ktorému usporiadateľovi sa podarí uloviť jej "skalp". Nech je to už ktorýkoľvek, radi ju samozrejme privítame na domácich tratiach - s chlebom a šmalcom. :-)
1 hr 6 min
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Deväť obrazov komunizmu: Strach bol nástrojom komunistickej moci
„Chápem ako; nechápem prečo. Najhorší nepriateľ človeka je jeho nervový systém.“ To je krátky úryvok z kultového románu 1984 od George Orwella. Hoci nás tieto slová prenášajú do fiktívneho románového sveta, v ktorom na všetko a na všetkých dohliada pozorné oko Veľkého brata, v istom zmysle nejde len o fantáziu, ale o pozoruhodnú reflexiu prítomnosti či dokonca až prorockú predpoveď. Keď v roku 1949 tento britský spisovateľ dokončil toto svoje vari najznámejšie literárne dielo, Európa už dobre poznala dva totalitné režimy, pričom jeden z nich prežil aj zničujúcu druhú svetovú vojnu. Komunizmus, so všetkými svojimi politickými procesmi, čistkami a Veľkým terorom mohol bez zveličenia poslúžiť ako románová predloha, ktorej leitmotívom je strach. Bez pochopenia tejto ľudskej emócie je len s ťažkosťami možné vysvetliť udalosti, ktoré sa odohrávali aj v Československu po komunistickom prevrate vo februári 1948. Na ľavicu obžalovaných sa nedostávali len skutoční či domnelí protivníci režimu, ale aj jeho poprední činitelia. Koleso násilia, ktoré sa roztočilo, postupne vťahovalo do svojich kruhov čoraz viac ľudí, prostredníctvom rezolúcií či podpisových akcií napokon aj celú populáciu, ktorá žiadala pre obžalovaných najvyšší trest. Do akej mieri dokáže človeka ovládať strach a ako s ním pracovala komunistická mašinéria na získanie a upevnenie svojho monopolu moci? Jaro Valent z časopisu Historická revue sa o strachu v komunizme s historikom Milanom Bártom a psychologičkou Kristínou Buškovou z Ústavu pro studium totalitních režimu v Prahe. Tento podcast bol vytvorený s podporou Slovenskej národnej galérie v rámci umenovednej výstavy Akcia ZET. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na jaroslav.valent@petitpress.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na _sme.sk/podcasty_ – Podporte vznik podcastu Dejiny a kúpte si digitálne predplatné _SME.sk_ na _sme.sk/podcast_ – Odoberajte aj denný newsletter _SME.__sk_ s najdôležitejšími správami na _sme.sk/__suhrnsme_ – Ďakujeme, že počúvate podcast Dejiny.
54 min
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu