Zoom
Zoom
Jan 19, 2021
Vedci objavili nový druh hviezdy
Play • 10 min

Covid nie je len taká chrípočka. V skutočnosti je to veľmi vážne, smrtiace a stále veľmi nepreskúmané ochorenie. A zdá sa, že mnohí pacienti, ktorí nový koronavírus prekonali, mali problémy aj mesiace po tom, ako sa formálne vyliečili.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, aké dlhodobé problémy dokáže spôsobovať covid-19, ako súvisí cvičenie so žalúdočnými ťažkosťami a vyberieme sa aj do vesmíru za novým druhom hviezdy.

Krátke správy z vedy

Vedci objavili baktériu, ktorá chráni ryžu pred ochoreniami. Mikrób Sphingomonas melonis pôsobí proti nebezpečným patogénom, ktoré nielen znižujú úrodu, ale produkujú aj toxíny nebezpečné pre človeka.

Výskum narazil na genetickú mutáciu, ktorá sa môže spájať s autizmom. U pokusných myší viedla k hypersociálnemu správaniu, problémom s učením i k zmenám vo fyzickom vývoji. Lepšie pochopenie tejto mutácie na takzvanom Pogz géne by mohlo viesť k budúcej liečbe.

Zmysluplnosť aktivít počas lockdownu je dôležitejšia ako to, aby sme sa niečím len tak zamestnávali. Nový výskum naznačuje, že ľudia, pre ktorých ich aktivita majú zmysel, sú potom spokojnejší. Odporúčanie je vykonávať činnosti, ktoré máte radi: len ich prispôsobte podmienkam pandémie.

Vedci zrejme narazili na mechanizmus, vďaka ktorému niektoré vírusy dokážu infikovať bunky. Nový výskum opisuje, ako vírusy nádchy a vírus detskej obrny dokážu zbaliť svoj genetický kód tak, aby mohli vznikli jeho kópie, ktoré infikujú ďalšie bunky.

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Dejiny
Dejiny
SME.sk
Deväť obrazov komunizmu: Strach bol nástrojom komunistickej moci
„Chápem ako; nechápem prečo. Najhorší nepriateľ človeka je jeho nervový systém.“ To je krátky úryvok z kultového románu 1984 od George Orwella. Hoci nás tieto slová prenášajú do fiktívneho románového sveta, v ktorom na všetko a na všetkých dohliada pozorné oko Veľkého brata, v istom zmysle nejde len o fantáziu, ale o pozoruhodnú reflexiu prítomnosti či dokonca až prorockú predpoveď. Keď v roku 1949 tento britský spisovateľ dokončil toto svoje vari najznámejšie literárne dielo, Európa už dobre poznala dva totalitné režimy, pričom jeden z nich prežil aj zničujúcu druhú svetovú vojnu. Komunizmus, so všetkými svojimi politickými procesmi, čistkami a Veľkým terorom mohol bez zveličenia poslúžiť ako románová predloha, ktorej leitmotívom je strach. Bez pochopenia tejto ľudskej emócie je len s ťažkosťami možné vysvetliť udalosti, ktoré sa odohrávali aj v Československu po komunistickom prevrate vo februári 1948. Na ľavicu obžalovaných sa nedostávali len skutoční či domnelí protivníci režimu, ale aj jeho poprední činitelia. Koleso násilia, ktoré sa roztočilo, postupne vťahovalo do svojich kruhov čoraz viac ľudí, prostredníctvom rezolúcií či podpisových akcií napokon aj celú populáciu, ktorá žiadala pre obžalovaných najvyšší trest. Do akej mieri dokáže človeka ovládať strach a ako s ním pracovala komunistická mašinéria na získanie a upevnenie svojho monopolu moci? Jaro Valent z časopisu Historická revue sa o strachu v komunizme s historikom Milanom Bártom a psychologičkou Kristínou Buškovou z Ústavu pro studium totalitních režimu v Prahe. Tento podcast bol vytvorený s podporou Slovenskej národnej galérie v rámci umenovednej výstavy Akcia ZET. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na jaroslav.valent@petitpress.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na _sme.sk/podcasty_ – Podporte vznik podcastu Dejiny a kúpte si digitálne predplatné _SME.sk_ na _sme.sk/podcast_ – Odoberajte aj denný newsletter _SME.__sk_ s najdôležitejšími správami na _sme.sk/__suhrnsme_ – Ďakujeme, že počúvate podcast Dejiny.
54 min
NAHLAS |aktuality.sk
NAHLAS |aktuality.sk
aktuality.sk
Sputnik V rozdeľuje: Korčok vs Matovič. Nepravdy v Rusku a čo si zapamätá EÚ
Témou dnešného dňa a možno aj tých najbližších je rozhodnutie vlády Igora Matovič nakúpiť zatiaľ neregistrovanú vakcínu Sputnik V. Nákup vyvoláva dokonca aj debaty o zotrvaní dvoch koaličných strán vo vláde - dnes večer o tejto teme budú rokovať strana Za ľudí a SaS. Čo však už dnes zaznelo bolo ostrá reakcia na nákup zo strany ministra zahraničia Ivana Korčoka. Hovorí napríklad o tom, že Rusko používa Sputnik ako nástroj hybridnej vojny. Budete počuť aj reakciu premiéra Igora Matoviča. V dnešnom podcaste sme sa preto pozreli na to ako rozhodnutie Slovenska obísť Brusel a nakúpiť neregistrovaný Sputnik komentujú v Rusku, ale aj ako to vidia v EÚ. Budete počuť rozhovor s odborníkom na východnú Európu s Alexandrom Dulebom zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. A tiež europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu). S genetikom Tomáš Szemesom sme sa v krátkosti porozprávali o bezpečnosti ruskej vakcíny. Slovensko má na zozname honorárnych konzulov kontroverzné mená. Je tam napríklad Miroslav Výboh či Oszkár Világi a zoznam sa najnovšie rozšíril aj o oligarchu z CT. Vďaka tomuto “statusu” majú k dispozícii patričné výhody - napríklad špeciálne modré značky, vďaka ktorým sa vo väčšine prípadov vyhnú pokutám za dopravné priestupky. Ministerstvo po zmene vlád však neavizuje plán personálnych zmien, hoci prideľovanie úradov roky vzbudzuje podozrenia. Viac o téme povie investigatívny novinár Martin Turček. Moderuje Denisa Hopková.
29 min
Rozhovory ZKH
Rozhovory ZKH
SME.sk
Valášek: Viacerí v koalícii sú zdesení zo smeru, ktorým sa vybral Matovič
"Odišiel som zo strany Za ľudí s ľútosťou. Máme rovnaký postoj k Sputniku a posledných 10 dní sme viedli disciplinovaný zápas aby sem ten Sputnik neprišiel. Premiér sa nás rozhodol odignorovať. To kde som sa so stranou rozišiel je v tom, že nie som pripravený dovoliť premiérovi, aby takto konal v mojom mene. Ja už nie som ochotný s ním ísť ani o krok ďalej. Strana áno, preto som sa so stranou rozišiel. Je viac ľudí a nie len v našej strane ale v koalícii, ktorí mi hovoria, že to majú naklonené. Sú to slušní, odborní, poctiví ľudia, ktorí vstúpili do tejto koalície s najlepšími úmyslami. A sú fakt vydesení z toho smeru ktorým sa vybral Igor Matovič. A teraz majú existenčnú diskusiu sami so sebou, či toto je ešte tá zmena, pod ktorú sa podpísali. Pre mňa sa táto cesta skončila včera," hovorí Tomáš Valášek, ktorý odchádza z koalície po ohlásení dodávky ruskej vakcíny Sputnik V premiérom Matovičom. "Nevieme nič o bezpečnosti vakcíny Sputnik. Premiér si ju napriek tomu nechal doviesť, ministrom si ju nechal podpísať, a minister teraz prehodil na lekárov, že to bude na ich zodpovednosť," dodáva Valášek. Ako to poškodí naše vzťahy v EÚ? A čo bude s tými, ktorí sa zaočkujú Sputnikom, no ostatné štáty EÚ to nebudú uznávať? Aká je situácia v strane Za ľudí? A odchádza z politiky ako takej? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s odchádzajúcim poslancom zo strany Za ľudí Tomášom Valášekom. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
20 min
Podcast denníka Postoj
Podcast denníka Postoj
Denník Postoj
Speváčka Mária Podhradská: Potrebujem si od Spievanky oddýchnuť
Začala sa intenzívnejšie venovať sólovej tvorbe, našla herečku na alternovanie Spievanky. V rozhovore prezradí, čo je za tým. Pred 18 rokmi sa začala Mária Podhradská spolu s Richardom Čanakym venovať detskej tvorbe. Spievankovo – rozprávkovú krajinu plnú hudby – spoznala za tie roky zrejme každá rodina s malými deťmi. „Začalo to tým, že sme pre seba ako čerstvých rodičov a pre našich známych nahrali detské pesničky, pretože vtedy nič také nebolo. Ani sme netušili, že to budeme robiť toľko rokov a že sa tým budeme živiť,“ spomína Mária Podhradská v Postoj TV na začiatky, keď si roky materskej dovolenky spríjemňovala detskou tvorbou. Aj keď je svet detí pre Podhradskú fascinujúci a za tie roky ju neprestalo baviť skladať a písať pre tých najmenších, stále ju láka aj tvorba pre dospelých. „Detská tvorba je do istej miery obmedzujúca, keďže sa musím textom aj hudobným prevedením prispôsobiť limitom, ktoré deti v určitom veku majú. Občas si potrebujem od Spievanky oddýchnuť. Keď tvorím dospelácku hudbu, nemám žiadne obmedzenia, to som jednoducho ja. Som úplne slobodná a môžem dostávať všetky tie emócie zo seba,“ hovorí speváčka, pre ktorú je najväčšou inšpiráciou každodenný život, rodinné vzťahy i jej 20-ročné manželstvo. V niekoľkých ostatných vystúpeniach začala Máriu ako Spievanku alternovať herečka Petra Dubayová. Čo je za tým? „Začala som sa viac venovať angličtine a nášmu novému projektu Angličanina a nedokázala som už uspokojiť ten dopyt, ktorý sme po našich spievankovských koncertoch mali. A tiež som si povedala, že tu predsa nebudem večne a treba sa poobzerať po niekom, ak chcem, aby Spievankovo mohlo pokračovať,“ vysvetľuje Podhradská a v rozhovore hovorí aj o tom, s akými reakciami od detí a rodičov sa stretla na túto zmenu. Moderuje Jana Zlatohlávková.
42 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu