Medzi nami
Medzi nami
Nov 24, 2020
Špeciálny podcast: Pomôcť ženám zažívajúcim násilie môžete aj vy
Play • 29 min

Každý rok 25. novembra sa začína 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách. Ide o medzinárodnú aktivitu a jej cieľom je pritiahnuť všeobecnú pozornosť na tento problém. 25. november je zároveň Medzinárodný deň boja za jeho odstránenie.

Pri tejto príležitosti si môžete vypočuť špeciálnu, mimosériovú epizódu podcastu Medzi nami. Moderátorka Michaela Žureková sa v nej rozpráva s právničkou a manažérkou Koordinačno – metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie, Barborou Burajovou.

Odpovedajú na otázky, ako o násilí hovoriť s ľuďmi, ktorí si myslia, že sa ich téma netýka, ako môžeme pomôcť ženám zažívajúcim násilie počas pandémie aj mimo nej a tiež, prečo si len desať percent ľudí na Slovensku myslí, že vynútený sex je trestný čin. Epizódu prináša Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva.

"To, že je v našej spoločnosti vysoká miera tolerancie násilia alebo že ženy považujeme za krk, ktorý síce hýbe životom rodiny, ale nad ním je ešte hlava muža, sú všetko postojové a hodnotové otázky. V takýchto otázkach je zmena náročná a trvá dlho," hovorí v rozhovore Burajová.

Dostupné dáta z výskumov tiež ukazujú, že povedomie ľudí na Slovensku o násilí je nízke. Často nerozumejú jeho príčinám či priebehu. V rámci opatrení, ktoré priniesla pandémia, sa tiež rôzne veci zmenili.

"Násilie voči ženám a partnerkám neprebieha tak, že jedného dňa sa začne prvou fackou a potom sa útoky stále opakujú. Medzi tým môže byť fáza uvoľnenia, väčšina násilníkov sľubuje, že sa zmení. Ak sú tí ľudia dlhodobo uzatvorení v jednom priestore, môže byť, že sa tento cyklus násilia významne zrýchlil a fázy sa striedajú oveľa rýchlejšie," vraví Burajová.

Niektoré ženy si podľa nej mohli uvedomiť, že to, čo zažívajú, je naozaj násilie. Keďže sa viac hovorilo o dostupných kontaktoch a službách, mohlo ich to tiež motivovať k vyhľadaniu pomoci.

Ako môžu pomôcť ľudia, ak vidia, že sa deje násilie?

"Ak máme pocit, že žena v našom okolí zažíva násilie, najlepšie je ju diskrétne osloviť. Teda nikdy nie v prítomnosti osoby, o ktorej predpokladáme, že sa voči nej správa násilne," radí právnička.

Oslovenie by podľa nej malo byť priame. "Napríklad - všimla som si, že si v poslednej dobe viac utiahnutá, máš nejaký problém? Malo by to byť citlivé ponúknutie pomoci a podpory," vraví Burajová.

Od toho sa môže odvíjať aj to, či sa nám žena neskôr zdôverí a porozpráva o svojom probléme a o jeho rozmere. Burajová konštatuje, že musíme rátať aj s tým, že žena bude násilie bagatelizovať a bude ho zamlčiavať. "Je to veľmi prirodzená reakcia, netreba to brať osobne. Pre ňu je najdôležitejšia práve tá správa, že pomoc existuje a keď bude pripravená ju prijať, potom príde," dodáva.

Podcast Medzi nami sa zameriava na ženské a lifestylové témy a je rozdelený na série. Ak máte návrhy na zlepšenie alebo pripomienky, napíšte nám na zena@sme.sk.

hmmm... | podcast psychologickej poradne IPčko.sk
hmmm... | podcast psychologickej poradne IPčko.sk
IPčko.sk
Späť k základom: Prečo máme úzkosti a depresie?
Už ste tie slová počuli asi nespočetnekrát. Aj v našom podcaste ich často používame, ale zatiaľ sme ich poriadne nevysvetlili. Čo je chyba, pretože úzkosti a depresie sa v našej spoločnosti a zvlášť počas pandémie objavujú čoraz častejšie a podľa našich čísel ich výskyt výrazne rastie najmä u detí a mladých ľudí. Poďme preto dobehnúť resty a porozprávať sa o tom, čo to úzkosti a depresie sú, ako sa prejavujú, prečo môžeme mať a ako s nimi pracovať, či zbaviť sa ich? Na to všetko nám odpovedal psychológ a psychoterapeut Mgr. Martin Miler. Podporiť nás v hlasovaní Nadácie Volkswagen Slovakia emotikonom "žasnem" môžete TU. Ďakujeme! Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk: ipcko.sk  ⌲ Dobrá linka: dobralinka.sk  ⌲ Krízová linka pomoci: krizovalinkapomoci.sk, 0800 500 333 Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook: facebook.com/hmmmpodcast  ⌲ Instagram: instagram.com/hmmm_podcast  ⌲ Youtube: youtube.com/user/IPcko  ⌲ E-mail: podcast@ipcko.sk  Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu): patreon.com/ipckohmmm  ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko): ipcko.darujme.sk/3057  ⌲ Prenájom štúdia: ipcko.sk/prenajmite-si-studijko-na-nahravanie-podcastu  hmmm... pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko instagram.com/marek__franko    ⌲ Odborný dohľad: PhDr. Marek Madro, PhD. instagram.com/marcusmadro, PaedDr. Zuzana Juráneková instagram.com/zuzkajuranekova, Mgr. Lenka Nemcová instagram.com/happylela
1 hr 15 min
The Buca Talks
The Buca Talks
Martina Buckova
EP.99 VERON GREINER - Budovanie sily, krásy tela a duše. #streetworkout
Veronika Greinerová alebo IG Veron_Greiner je študentka žurnalistiky FiF na Univerzite Komenského, osobná trénerka a športovkyňa, ktorá sa venuje street workoutu už roky. S jej teamom Calistenix Sereď navštevuje súťaže a dokonca sa jej podarila bronzová medaila na Majstrovstvách sveta 2019 v Moskve. Vypočujte si príbeh mladej ženy, ktorá si v minulosti prešla anorexiou, no zmenila to. Zmenila svoje zmýšľanie, a práve krásy street workoutu jej pomohli žiť lepší život. Život plný športu, kvalitného jedla, kamarátstiev, otužovania a neustáleho zlepšovania. 3:00 Street Workout a začiatky 6:00 Bronzová medaila z Majstrovstiev sveta v Moskve 11:00 Freestyle, Weighted a Sets and Reps 13:00 Kalistenika - sila a krása tela a duše 17:00 Anorexiu som prekonala mindsetom a športom 23:00 Fasting 29:00 Otužovanie nielen ako trend 32:00 Covid story 39:00 Kráľ dynamiky - Samuel Figur, Hyperwheel, Simona Máté Lacková a ďalší 50:00 Zmena tela 56:00 Niekedy jem aj 2800 kcal denne Zaujímavé informácie a akcie z street workout sveta: Veron: https://www.instagram.com/veron_greiner/ https://www.forbes.sk/bojovala-s-nabehom-na-anorexiu-tento-rok-vyhrala-bronz-na-majstrovstvach-sveta-v-street-workoute/ https://www.instagram.com/p/Byz-k6qCV0C/?igshid=1qrvst59c3w54 https://www.facebook.com/CalisthenixSered/videos/817296425036224/ https://seredsity.sk/talentovana-veronika-greinerova-z-paty-vyhrala-1-miesto-na-majstrovstvach-slovenska-vo-weighted/https://streetworkout.cz/biohacking/otuzovanie-a-jeho-vyznam https://seredsity.sk/ako-dopadol-prvy-rocnik-calisthenix-workout-competition-2018-v-seredi/ https://youtu.be/hEVCXBRzKzk https://www.instagram.com/hororovce/
1 hr 6 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu