Brytyjczycy mówią nie Huawei | #009 The Warsaw Institute Review Podcast
Play • 19 min

Przed kilkoma tygodniami brytyjska Izba Gmin zdecydowała, że firmy telekomunikacyjne działające na terenie kraju wraz z końcem 2020 roku utracą możliwość kupna sprzętu chińskiej firmy Huawei. Natomiast te które już z niego korzystają będą musiały z niego zrezygnować najpóźniej do 2027 roku.

Decyzja ta jest efektem m.in. sankcji, które zostały nałożone na chińską firmą przez władze amerykańskie, które twierdzą że działalność Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Brytyjski sekretarz stanu ds. cyfryzacji Oliver Dowden powiedział, że łączny koszt tej zmiany może wynieść nawet 2 mld funtów, czyli blisko 10 mld zł. Jednakże, jak dalej mówi Wielka Brytania i jej obecny rząd wyżej od tego stawia przyszłe bezpieczeństwo państwa oraz minimalizację ryzyka cyber szpiegostwa. Chodzi tu oczywiście przede wszystkim o technologię sieci 5G, jednakże nie tylko, gdyż sprzęt chińskiej firmy wykorzystywany jest również do tworzenia chociażby światłowodowej infrastruktury sieciowej. Wielka Brytania jako jedno z pierwszych na świecie po Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii zdecydowało się wykonać ten krok, który czeka wiele innych państw, w tym Polskę.

Ekspert Warsaw Institute Michał Oleksiejuk opowiada o wydarzeniach, które doprowadziły do decyzji brytyjskich decydentów.

Przeczytaj tekst naszego gościa na ten temat: https://warsawinstitute.org/pl/amerykanska-wojna-z-huawei-rozlewa-sie-na-europe/

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu