Reakcja Europy na białoruskie protesty | Debata online | The Warsaw Institute Review Podcast
Play • 1 hr 32 min

Zorganizowana przez Warsaw Institute oraz The Warsaw Institute Review debata ekspercka pt. “Reakcja Europy na białoruskie protesty” odbyła się w wersji online 26 sierpnia poprzez transmisję na naszych kanałach w mediach społecznościowych.


Po ogłoszeniu wyników wyborów na Białorusi z dnia 9 czerwca rozpoczęły się protesty obywateli nieuznających rzekomego wyboru dotychczasowego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Kolejne grupy społeczne niezadowolone efektami wieloletnich rządów obecnych decydentów masowo przyłączają się do strajków. Doszło do największej mobilizacji społeczeństwa w historii tego państwa, co spowodowało reakcje władz w Mińsku. Jak białoruska wiosna wpłynie na relacje tego państwa z sąsiadami? Czy Unia Europejska, targana własnymi problemami, zwróci uwagę na Białoruś? Czego można spodziewać się po Kremlu i skonfliktowanym z nim Kijowie? Czy bezpieczeństwo Polski i państw bałtyckich jest zagrożone? Na te i wiele innych pytań podczas debaty odpowiadali zaproszeni eksperci.

Naszymi gośćmi byli:
Minister Anna Fotyga – w latach 2006–2007 minister spraw zagranicznych i przewodnicząca Komitetu Integracji Europejskiej, w latach 2007–2008 szef Kancelarii Prezydenta RP, posłanka na Sejm VII kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VIII i IX kadencji oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony w PE. W marcu 2020 weszła w skład grupy dziesięciu ekspertów, powołanej z inicjatywy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga celem rozpoczęcia prac nad reformą Sojuszu Północnoatlantyckiego,
Prof. Piotr Bajda – adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych PAN, Ośrodka Studiów Wschodnich, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie. Autor wielu publikacji o tematyce Europy Środkowo – Wschodniej,
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse – wykładowca w Zakładzie Polityk Unii Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Socjolog, politolog oraz historyk. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych UE i w państwach członkowskich, a także w europeizacji, i myśli teoretycznej integracji europejskiej,
– Grzegorz Kuczyński – dyrektor programu Eurazja w Warsaw Institute i ekspert ds. wschodnich. Autor książek i publikacji dotyczących kuluarów rosyjskiej polityki krajowej oraz zagranicznej.

Gospodarzem spotkania była Julia Grzybowska – prezes Warsaw Institute.

Eksperci omawiali bieżące wydarzenia na Białorusi oraz działania instytucji europejskich mające na celu wesprzeć szybkie rozwiązanie kryzysu politycznego w tym kraju. Jako pierwszy głos zabrał Grzegorz Kuczyński, który podsumował dotychczasowe wydarzenia oraz sprognozował ich dalszy ciąg. Podkreślił, iż Białoruś nadal znajduje się pod mocnym wpływem Rosji, dlatego sytuacja najprawdopodobniej nie rozwiąże się bez udziału wschodniego sąsiada. Min. Anna Fotyga w swojej wypowiedzi przedstawiła działania, które podjął Parlament Europejski oraz kraje Unii Europejskiej wspierające dążenia prodemokratyczne Białorusinów.

Goście debaty byli jednoznaczni, wskazując iż sytuacja na Białorusi nie jest identyczna protestom, które miały miejsce na Ukrainie w 2014 roku i odrzucili teorie spiskowe władz białoruskich o rzekomym podburzaniu protestujących przez Ukrainę. Prelegenci podkreślili też, że wydarzenia na Białorusi mogą sprzyjać polepszeniu relacji polsko-białoruskich i zwiększyć wsparcie Polski dla swojego sąsiada.


More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu