Plan pokojowy Trumpa na Bliskim Wschodzie | Debata online | The Warsaw Institute Review Podcast
Play • 1 hr 18 min

Obejrzyj to wydarzenie na naszym YouTube: LINK

28 stycznia 2020 r. Prezydent USA Donald Trump wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu przedstawili plan „Pokój do dobrobytu: wizja polepszenia życia narodu palestyńskiego i izraelskiego”. Ze względu na nieuwzględnienie w negocjacjach strony palestyńskiej, Plan został odrzucony przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa oraz Ligę Arabską.

Powyższe zagadnienia zostały poruszone w debacie online "Plan pokojowy Trumpa na Bliskim Wschodzie", która miała miejsce 24 czerwca 2020 r. Gośćmi The Warsaw Institute Review byli: Jarosław Kociszewski, Witold Repetowicz oraz dr Artur Skorek. Wydarzenie prowadził Alexander Wielgos.

Zaproszeni goście opowiedzieli o genezie planu prezydenta USA i trwającym izraelsko – palestyńskim konflikcie, a także dokonali analizy możliwych konsekwencji wprowadzenia tego planu w życie.

Jarosław Kociszewski w swoim wystąpieniu wyjaśnił jaki ma cel Plan Pokojwy Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie oraz co z niego wynika dla Palestyny i Izraela. Dr. Artur Skorek w swojej wypowiedzi wyjaśnił reakcje Palestyna wobec planu Trumpa. Powiedział również, że sama aneksja dla Izraela ma charakter bardziej symboliczny. Witold Repetowicz w swoim wystąpieniu nawiązał do wątku Jordańskiego i wyjaśnił czemu akurat ten kraj jest ważnym elementem w kontekście relacji między Izraelem i Palestyną oraz co może wyniknąć z decyzji tego państwo wobec bieżącej sytuacji. W części Q&A nasi goście odpowiadali na pytania zadane przez widzów wydarzenia. Padły pytania o rozwiązanie sprawy Strefy Gazy, czy USA jest odpowiednim państwem do prowadzenia arbitrażu w tym konflikcie oraz czy Polska ma wpływ na sytuację w tym konflikcie ?

Zapraszamy na nasze wydarzenia – co tydzień w środę o godz. 20:00 i czwartki o godz. 18:00 na naszym Facebooku oraz YouTube.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu