Podcast Tanıtımı
Play • 1 min

Merhabalar,

Bu podcastte Cihanşümul Roma Medeniyetini her yönü ile konuşmayı planlıyorum. Yayınlar genel olarak kronolojik sıra ile olacak fakat bu arada sırada kronolojik sıradan ayrılarak bonus bölümler yapmayacağım manasına gelmiyor.

Roma bir devlet olmaktan ziyade binlerce yılda insanlığa kattıkları ile çok daha öte bir kavrama, bir fikre dönüştü. Bu podcastte bu fikri takip edecek, zamanla gelişimini, olgunlaşmasını ve hatta diğer toplumların da kılcal damarlarına nüfuz edişini izleyeceğiz.

Roma’nın M.Ö. 753 yılında Romus ve Romulus tarafından kuruluşundan başlayacağım fakat nerede bitireceğimi bilmiyorum. 1453 İstanbul’un düşüşü, 1461 Trabzon’un düşüşü bitirme tarihi olabilir yahut Kayzer-i Rum Fatih Sultan Mehmet ile de devam ederek, Kayzer-i Rum’ların yani Roma Sezarlarının yönettiği Osmanlı Ülkesine de temas edebilirim.

Bildiğim kadarı ile Roma ile ilgili Türkçe bu podcastten ve yine tarafımca hazırlanan Roma Halkı ve Senatosu isimli YouTube kanalından başka sesli online bir kaynak yok. Roma’nın hukuki mirasçısı konumundaki ülkelerin en önde geleni olan Türkiye için bu boşluğu da naçizane kapatmaya çalışmış olacağım.

Tarihe merakınız varsa sıkılmayacağınızı umarak takip et butonuna basmanızı rica ediyorum. Podcast yayınlarında görüşmek üzere.

--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/spqr/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu