007- On İki Levha Kanunları
Play • 16 min
Oniki Levha Kanunları'nın yayınlanması ile Romalılar o güne kadar Antik Dünya'da var olan hukuk kurallarını yazılı olarak ilan etme çıtasını yukarı taşımış, yönetenlerin de yönetilenlerle aynı kurallara tabi olması ilkesini ilk uygulayanlar olarak tarihin ilk hukuk devletine sahip olmuşlardı.
Roma, hukuk sistemi ve kurumları sayesinde bildiğimiz Roma oldu ve siyasal gücünü yitirdikten sonra dahi bir fikir olarak tüm dünyayı etkisi altında tutmaya devam etti. Firavunların Mısır’ı her zaman Roma’dan zengin ve güçlüydü fakat kişi kültüne dayalı medeniyetleri kurumlar inşa etme kabiliyetinden yoksun oluğu için yıkılmaya mahkumdu ve en nihayetinde de Gaius Julius Caesar emrindeki birkaç leyjonu sayesinde binlerce yıllık Antik Mısır’ı Roma’nın bir eyaleti yapıverdi.
Roma'ya çağları aşan bu gücü veren kural ve kurumlarıydı. Bu bölümde, kural kurumların nüvelerinden olan, Roma'nın ilk yazılı ve aleni yasalarını, o yasaları yazanların nasıl ilk ihlal edenler olduklarını ve Romalılar'ın tepkisini konuşuyoruz.

---

Send in a voice message: https://anchor.fm/spqr/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu