Jaroslav Petr - Geneticky vylepšené lidstvo
Play • 2 hr 3 min

Biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr a jeho přednáška "Geneticky vylepšené lidstvo" o doživotních vězeních pro spermie, netradičních firemních benefitech a embryích, co nečtou chytré knížky. :-)

"To co dnes umíme s genetickou informací byla před sedmi lety science-fiction..." - Jaroslav Petr


VIDEO VERZE PŘEDNÁŠKY: https://www.youtube.com/watch?v=8CI60EDKVdU

CITÁTY Z PŘEDNÁŠKY A NEURAZITELNY NEWSLETTER (abyste se o všem dozvěděli jako první a mohli být u toho příště třeba s námi :-)): https://neurazitelny.cz

POSLOUCHEJTE TAKÉ NÁŠ ROZHOVOROVÝ PODCAST "Stůl pro tři": https://anchor.fm/stulprotri

CHCETE SE STÁT PARTNERY PODCASTU? Napište nám: https://neurazitelny.cz/kontaktujte-nas/

POKUD SE VÁM PODCAST LÍBÍ, zvažte prosím krátkou recenzi na Apple Podcasts / iTunes. Nezabere to ani minutu a pomůže nám to dostat na FF UK i hodně odolné hosty. ;-)


V přednášce Jaroslava Petra se dozvíte například:

- Který den v našem životě je mnohem důležitější než den narození či dokonce smrti - 15:19

- Jak jsou lidé vylepšováni už řadu let a spousta z nich si to vůbec neuvědomuje - 51:31

- Jak je možné, že velryby a sloni nikdy nedostanou rakovinu - 1:16:06

- Jak vyrobit se slona mamuta, pokud máte k dispozici 100 postdoců - 1:50:04


Sledujte nás na sociálních sítích:

YouTube: https://www.youtube.com/Neurazitelnycz

Facebook: https://www.facebook.com/neurazitelny

Instagram: https://www.instagram.com/neurazitelny.cz/

Twitter: https://twitter.com/Neurazitelny_cz


Mnoho webových stránek Vám řekne, že je prof. Jaroslav Petr biolog, jehož jméno je spojeno s VÚŽV v Uhříněvsi, kde se zabývá biologií reprodukce a biotechnologií hospodářských zvířat. Kdo by si ale myslel, že Výzkumný ústav živočišné výroby Uhříněves nebo Česká zemědělská univerzita jsou jeho jediná působiště, hluboce by se mýlil. Ve jménu popularizace vědy píše Jaroslav Petr knihy i poutavé články, mnozí z Vás jej budou znát ze stránek časopisu Vesmír nebo ze sobotních rozhlasových vln pořadu Meteor.

I když má, jak sám říká, odborně blíže spíš k prasatům než k lidem, genetika, genetická modifikace a genová terapie jsou pro něj natolik zajímavá témata, že se jim intenzivně věnuje a snaží se v tomto směru také šířit osvětu, kterou považuje za základ příznivého budoucího vývoje příběhu lidstva. Rád Vám proto ochotně vysvětlí například jak probíhá umělé oplodnění (dříve označované jako in vitro oplodnění) či jak funguje geniální základ genetické revoluce, systém CRISPR-CAS 9.

Výběr přednášejícího pro první Večer roku 2020 jsme opravdu nechtěli podcenit, kromě zahájení nové sezony pro nás znamenal i návrat do milované Velké auly FF UK. Na pana profesora jsme měli výborné doporučení od kolegů z Hvězdárny a planetária Brno, téma geneticky vylepšené lidstvo je velmi aktuální (ba dokonce víc, než jsme před přednáškou tušili) -- zkrátka ideální kombinace. :-) Pan profesor nehleděl na bolavé hlasivky a dvě hodiny (korunované netradičním názorem na geneticky modifikované potraviny) utekly jako voda.


Večery na FF UK jsou český podcast pro ty, kdo odmítají stát na místě, znají opojnou chuť vzrušení z nového dobrodružství a chtějí se nadšeně rozeběhnout k bráně poznání, aby odhalili tajemství skrytá za ní. :-)

Buďte příště s námi přímo ve Velké aule, je to paráda -- přihlaste se k odběru novinek na https://neurazitelny.cz! :-)

Chceme potěšit všechny, kdo si rádi poslechnou podcast česky, jednoznačně prokázat, že přednášky nemusí být nudné, a vtáhnout vás do úžasných příběhů, které se píší všude kolem nás. V popisu epizody najdete odkaz na video přednášku pro milovníky pohyblivých obrázků. ;-)

PS: Pevně věříme, že se Večery na FF UK rychle zařadí mezi nejlepší české podcasty! ;-)

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu