Halina Šimková - Slepá místa kriminalistiky
Play • 1 hr 58 min

Forenzní genetička Halina Šimková a její přednáška o odvrácené straně lásky k příběhům, nebezpečně hladových pilotech a zločinu, který se (asi i) vyplatil… :-)

"Svět je plný neblahých událostí způsobených lidmi, kteří měli na něco papír…“ – Halina Šimková


PODPOŘTE NAŠE USILÍ O OPRAVU ROZBITÉHO SVĚTA A DALŠÍ PARÁDNÍ PŘEDNÁŠKY: https://neurazitelny.cz/chci-pomoci

VIDEO VERZE PŘEDNÁŠKY: https://www.youtube.com/watch?v=_jGH9DnTank

CITÁTY Z PŘEDNÁŠKY A NEURAZITELNY NEWSLETTER (abyste se o všem dozvěděli jako první a mohli být u toho příště třeba s námi :-)): https://neurazitelny.cz

POSLOUCHEJTE TAKÉ NÁŠ ROZHOVOROVÝ PODCAST "Stůl pro tři": https://anchor.fm/stulprotri


V přednášce Haliny Šimkové vypátráme například:

- Jak dosáhnout propuštění 14 tisíc vězňů, i pokud nejste prezident - 25:11

- Zásadní omyl Alberta Einsteina, na který každý den doplácí mnoho nevinných podezřelých - 58:44

- Který případ Halinu nejvíc zasáhl (a já se jí vůbec nedivím) - 1:27:17

- Proč se Halina děsí dotazu na vtipné případy (a jak na něj i přesto odpověděla) - 1:51:23


Sledujte nás na sociálních sítích:

YouTube: https://www.youtube.com/Neurazitelnycz

Discord: https://discord.gg/ux2kz76nAY

Facebook: https://www.facebook.com/neurazitelny

Instagram: https://www.instagram.com/neurazitelny.cz/


Už na první pohled lze konstatovat, že má forenzní genetička Halina Šimková životopis poměrně barvitý. Od studia farmacie a animace přes divadlo až k absolvovanému oboru antropologie a genetika člověka a 16 let práce pro Kriminalistický ústav Policie ČR ve specializaci forenzní genetika. Na televizi Stream je spjata se jménem Halina Šimková Expertíza, pořad představující skutečnou práci forenzních expertů zábavným způsobem.

Na pultech knihkupectví náleží ke jménu Halina Šimková kniha Breviář forenzní genetiky a také Kouzelný svět bakterií, kterou (nejen) pro děti napsala se svým kolegou Josefem Lhotským. Znát ji můžete také z mnoha rozhovorů pro různá média, jeden z nejčerstvějších poskytla Halina Šimková DVTV. Má prsty v projektech Československá společnost pro forenzní genetiku a Centrum pro bayesovskou inferenci 4BIN.

Hlavním cílem přednášky bylo ukázat, že forenzní analýza není neprůstřelnou metodou se stoprocentní přesností a forenzní expert není vševědoucí neomylnou studnicí moudrosti, důsledky čehož nám Halina Šimková popsala na mnoha barvitých a napínavých příbězích. A nebyla by to Halina, kdyby v přednášce chyběla Bayesova věta a z ní vyplývající bayesova logika coby možná naděje pro budoucnost (nejen) forenzních věd.

V závěrečné diskuzi jsme zjistili, co jako forenzní expert nesmíte nikdy udělat nebo jak profese forenzní genetičky ovlivní vaši příští návštěvu příbuzných. Halina na sebe prozradila, proč nesleduje kriminální seriály a zda někdy chtěla vzít spravedlnost do svých rukou. Dozvěděli jsme se také, jak se dostala ke své hlavní profesi i jakým způsobem málem jméno Halina Šimková forenzní genetika vytesala na náhrobní kámen, a to hned první den kontaktu s touto disciplínou.


Buďte příště s námi přímo ve Velké aule, je to paráda -- přihlaste se k odběru novinek na https://neurazitelny.cz! :)

Chceme potěšit všechny, kdo si rádi poslechnou podcast česky, a vtáhnout vás do úžasných příběhů, které se píší všude kolem nás.

PS: Pevně věříme, že se Večery na FF UK rychle zařadí mezi nejlepší české podcasty! ;-)

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu