Petr Kohout rozhovor: Přírodě je šumák, jestli ji chráníme, "přirozené" věci jsou chiméra...
Play • 2 hr 15 min

U 27. Stolu pro tři nám poskytl mykolog a půdní ekolog Petr Kohout rozhovor o lesních strojích času, zombie mravencích a falšování dokladů v rostlinné říši… :-)

„Jak se člověk chová k planetě, tak se pak chová i k sobě navzájem…“ – Petr Kohout


PODPOŘTE MŮJ PODCAST A USLYŠÍTE I BONUS K ROZHOVORU:https://neurazitelny.cz/chci-pomoci/

VIDEO VERZE ROZHOVORU: https://www.youtube.com/watch?v=pG6_qYyqKng

NEURAZITELNÝ NEWSLETTER (abyste mohli hned u příštího Stolu pro tři pokládat své otázky :-)): https://neurazitelny.cz

POSLOUCHEJTE TAKÉ MŮJ PŘEDNÁŠKOVÝ PODCAST "Večery na FF UK": https://anchor.fm/vecerynaffuk


V rozhovoru s Petrem Kohoutem objevíme například:

- Čím se houby důmyslně brání proti tomu, aby si na nich někdo pochutnal – 18:14

- Proč by dal český les daleko raději přednost požáru než tomu, jak s nimi hospodaříme – 47:10

- Jak rychle a účinně změnit cokoli, co se nám na české přírodě (a společnosti) nelíbí - 1:05:10

- Co je nejbolavější trauma české krajiny a proč mu jiné země unikly – 1:38:31


Sledujte nás na sociálních sítích:

YouTube: https://www.youtube.com/Neurazitelnycz

Facebook: https://www.facebook.com/neurazitelny

Instagram: https://www.instagram.com/neurazitelny.cz/


O Petrovi jsem toho hodně napsal už v medailonku k jeho přednášce „Tajuplný svět pod našima nohama“, a pevně věřím, že od té doby je slovní spojení Petr Kohout mykorhiza zavedeným pojmem. :-) Dnes tedy už jen dodám, že díky Petrově práci můžeme vidět lesní ekosystém v celé jeho kráse a nechat se fascinovat tím, jakých barvitých podob mykorhizní symbióza nabývá.

Tak jako mnoho jiných obětí, přislíbil mi i Petr Kohout rozhovor u Stolu pro tři hned po skončení své přednášky v červnu 2021 – jen bylo třeba počkat, než se záznam přednášky objeví na YouTube a než se Petr vrátí z terénních exkurzí po evropských dálavách. Ještě před konáním přednášky natočil Petr Kohout podcast s kolegy z Brain We Are, který určitě také doporučuji k poslechu!

Začátek rozhovoru přinesl dotaz na ideální podobu lesa, přičemž jsme zjistili, do jaké míry pralesy v ČR tento ideál naplňují. Řeč přišla i na to, že mykorhiza není něco, co by provozovaly jen houby v lese, ale do čeho se zapojují také mnohé zemědělské plodiny. Objevili jsme, kterak houby a jejich podhoubí chrání lesní rostliny a lesní byliny před hrozbami typu těžké kovy.

Bavili jsme se ale i o těch méně radostných fenoménech, se kterými se rostliny v lese a jejich mykorhizní houby musí vypořádat. Ať už to byl kůrovec a kůrovcová kalamita v českých lesích, ničivé a zároveň prospěšné lesní požáry nebo půdní eroze způsobená nevhodnými formami zemědělství. Prostor dostalo i globální oteplování a invazní druhy šířící se planetou.

Podcast jsme natočili 28. července 2022 v Kavárně Hlína Kampusu Hybernská pod taktovkou kameramana a režiséra Pavla Koloucha, medaile za chrabrost při střihu tohoto behemota náleží Radovanu Benešovi.


Stůl pro tři je český podcast pro ty, kdo chtějí nahlédnout do hlav velikánům a dozvědět se, s čím tyto osobnosti ve svém životě zápasí, jak přemýšlejí, čemu věří a co jim pomáhá jít svou vlastní cestou. :-) Položte mým hostům přesně ty otázky, na které byste rádi znali odpověď -- přihlaste se k odběru novinek na webu https://neurazitelny.cz! :-)

Mojí snahou je obohatit podcasty v češtině o upřímné a nestříhané rozhovory s osobnostmi, které se nebojí nenosit masky a říkat věci na rovinu. V popisu jednotlivých epizod najdete odkaz na video rozhovor, pokud preferujete pohyblivé obrázky. ;-)

PS: Pevně věřím, že se Stůl pro tři rychle zařadí mezi nejlepší české podcasty! ;-)

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu