Stůl pro tři
Stůl pro tři
Oct 9, 2022
Josef Šlerka rozhovor: Kritické myšlení je strašně přeceňované, bez bulváru se společnost neobejde...
Play • 1 hr 33 min

U 28. Stolu pro tři nám poskytl datový analytik Josef Šlerka rozhovor o vegetariánských myslivcích, městech bez budoucnosti a obraně proti náhodě… :-)

„Čím víc ve světě rozhodují nahodilosti, tím hůř se v něm žije…“ – Josef Šlerka


PODPOŘTE MŮJ PODCAST A USLYŠÍTE I BONUS K ROZHOVORU:https://neurazitelny.cz/chci-pomoci/

VIDEO VERZE ROZHOVORU: https://www.youtube.com/watch?v=cekMQ4nURq8

NEURAZITELNÝ NEWSLETTER (abyste mohli hned u příštího Stolu pro tři pokládat své otázky :-)): https://neurazitelny.cz

POSLOUCHEJTE TAKÉ MŮJ PŘEDNÁŠKOVÝ PODCAST "Večery na FF UK": https://anchor.fm/vecerynaffuk


V rozhovoru s Josefem Šlerkou odhalíme například:

– Na čem pokaždé bez výjimky pohoří ty nejpromyšlenější konspirace největších mozků planety – 14:54

– Proč lidé přeposílají řetězové e-maily, i když jim ani sami nevěří – 30:17

– Kteří čeští ekonomové by šli rychle od válu, kdyby někdo vyhodnotil úspěšnost jejich předpovědí – 57:20

– Proč podle Josefa nepotřebujeme žádné silné leadery a co by naopak uvítal místo nich – 1:20:08


Sledujte mě na sociálních sítích:

YouTube: https://www.youtube.com/Neurazitelnycz

Facebook: https://www.facebook.com/neurazitelny

Instagram: https://www.instagram.com/neurazitelny.cz/


Josef Šlerka je člověk mnoha tváří, od vedoucího oboru Studia nových médií na Filozofické fakultě přes datového analytika serveru Investigace.cz až po zkušeného divadelníka, estetika a odborníka na symboly. Dlouhodobě se jeho zájmy setkávají v bodě s názvem česká média a mediální scéna, se svými 47.000+ příspěvky pak dobývá Josef Šlerka Twitter.

Dalo by se také říci, že Josef Šlerka bude jeden z lidí, kteří by si nikdy nezaplatili kurz kritického myšlení. Kritické myšlení je totiž podle Josefa příšerně přeceňovaná věc a jeho skutečný dopad na jevy jako je populismus nebo dezinformace se zdá zanedbatelný. Jako drobný melouch se Josef Šlerka zaměřuje na konspirační teorie a pravidelně pojmenovává dezinformační weby na českém internetu.

Konspirační teorie posloužily jako odrazový můstek pro začátek rozhovoru, abychom následně doputovali na sociální sítě a do Doručené pošty, na kterou se valí řetězové e-maily. Zjistili jsme, že alternativní medicína často slouží jako nenápadná brána pro konspirační teorie a že populismu nejvíc kvete pšenka ve velmi specifických částech naší země.

Na přetřes přišla i společenská smlouva jako základní princip demokracie či situace, ve kterých se střetávají svoboda slova a právo na informace a zaznívá slovo cenzura. Josef Šlerka podcast uzavřel argumenty, proč není mediální dieta či odklon od zpravodajství dobrý nápad, a zamyšlením nad rolí, jakou mají influenceři a celebrity v současné společnosti.

U 28. Stolu pro tři nám poskytl datový analytik Josef Šlerka rozhovor o vegetariánských myslivcích, městech bez budoucnosti a obraně proti náhodě. Podcast jsme natočili 2. srpna 2022 v Kavárně Hlína Kampusu Hybernská před kamerami v režii Pavla Koloucha, za střih do kulantní podoby náleží zásluhy Radovanu Benešovi.


Stůl pro tři je český podcast pro ty, kdo chtějí nahlédnout do hlav velikánům a dozvědět se, s čím tyto osobnosti ve svém životě zápasí, jak přemýšlejí, čemu věří a co jim pomáhá jít svou vlastní cestou. :-) Položte mým hostům přesně ty otázky, na které byste rádi znali odpověď -- přihlaste se k odběru novinek na webu https://neurazitelny.cz! :-)

Mojí snahou je obohatit podcasty v češtině o upřímné a nestříhané rozhovory s osobnostmi, které se nebojí nenosit masky a říkat věci na rovinu. V popisu jednotlivých epizod najdete odkaz na video rozhovor, pokud preferujete pohyblivé obrázky. ;-)

PS: Pevně věřím, že se Stůl pro tři rychle zařadí mezi nejlepší české podcasty! ;-)

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu