#50 Ako sa stať súčasťou zmeny myslenia s Katkou Hutyrovou... nielen o NOSENE...
Play • 57 min

Obliekli by ste si na seba niečo nosené? A čo second hand? Prečo sa v poslednej dobe stále dookola rozpráva o novom pojme udržateľnosť? A ako vôbec vznikla myšlienka začať upravovať šaty, ktoré boli na vyhodenie a povýšiť to v niektorých prípadoch na dizajn a umenie? O tom všetkom som sa rozprávala s Katkou Hutyrovou.

Ako vznikla myšlienka NOSENE a kto je Katka?  Myšlienka otvorenia voňavého second handu vznikla približne pred 5 rokmi, keď Jakub Ptačin, dizajnér s presahom k občianskemu aktivizmu, prišiel s nápadom otvoriť sekáč, ktorý by búral predsudky voči tomuto typu nakupovania oblečenia. Táto myšlienka sa Katke páčila a stal sa spoluzakladateľkou a manažérkou voňavého second handu NOSENE. 

Katky som sa pýtala aj: 

· Katka Náš podcast sa volá Odznova. Vaše produkty v Nosene dávajú mnohým veciam šancu, aby mohli byť použité ODZNOVA. Normálne mi to znie ako symbióza... Dnes sa v značnej miere rozpráva o udržateľnosti. Vnímate, že je okolo toho viac rečí ako skutočnej praxe? Alebo sa veci hýbu...?

· Vy okrem toho že prepracujete veci robíte aj nové modely a to zo zvyškov kvalitných látok. S kým všetkým na kolekciách spolupracujete?

· Na vašom blogu som našla: Bežná otázka ,,čo si dnes oblečiem?”, má dopad na náš deň aj na životné prostredie a životy ľudí na opačnej strane planéty. Avšak. Módny priemysel je ako sme už všetci počuli, je druhý najšpinavší priemysel na svete. Je spojený s ropným priemyslom i detskou prácou či zlými pracovnými podmienkami v továrňach. Uvedomujú si to ľudia keď stoja v rade na zľavy?

· U vás som sa dočítala aj, že pred 50 rokmi mali ženy iba dvoje šaty. Hovoríte, že po novom existuje vo svete 52 období v móde – jedno obdobie na každý týždeň v roku, to je presne 52 kolekcií ročne. To naozaj?

· Ako by si mali ľudia zostaviť šatník aby chránili seba a prírodu a zároveň podporili miestnych tvorcov?  Robíte aj workshopy pre firmy. Je o ne záujem? Čo sa tam deje?

Viac informácií o projekte a tiež aj sortiment voňav=ho eshopu nájdete na www.nosene.sk
Ak sa vám podcast páči... zdieľajte ho so svojim okruhom priateľov. 

ĎAKUJEM. Martina Valachová


More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu