Roast Different
Roast Different
Feb 15, 2022
31 | O ceste za kávou a biznisom do Hondurasu s Michalom Křižkom 1/2
Play • 45 min

Druhý únorový díl podcastu Roast Different je tu. Tentokrát přináší pohled na kávovou farmu a také na to, co všechno se s kávou musí stát ještě předtím, než dorazí do pražírny. Hostem 31. dílu podcastu Roast Different je Michal Křižka, který nám prozradil víc o návštěvě Hondurasu a Josém Cuellarovi. 

Josého jsme nedávno vyzpovídali i pro náš kávový magazín; celý rozhovor najdete zde: https://www.rdmag.co/jose

Michal je kávový školitel, barista, pražič a především majitel @kafekrizka. Jaký byl jeho vývoj kávového obchodního zástupce “z ulice” přes manažerské pozice kávových korporátů až k vlastní pražírně? Prozradil nám více o své pražírně, o jeho vztahu ke školení na gastronomických školách a především také to, jaká byla jeho pracovní cesta do Hondurasu.

Jak je to v Hondurasu se životním standardem a co dělá farmářům vrásky? Každý farmář není schopen, z mnohých důvodů, exportovat kávu. Může jim v této situaci pomoci státní organizace, anebo jim z “bídy ven” rozhodně nepomůže?

Ve druhé části, prémiově odemčené pro předplatitele podcastu Roast Different, se zaměřujeme především na cestu kávy z plantáže do hrnečku. Jak Michal vidí přístup gastronomických škol ke kávové kultuře? Na každé farmě se pěstuje komoditní i výběrová káva, jaké jsou příčiny a proč farmáři tuto komoditní kávu nechtějí dále prodávat? Jaké byly Michalovy cesty do čtyř produkčních zemí a viděl někdy i důsledky klimatické krize? A plánuje si někdy koupit vlastní kávovou farmu? Kde by to asi bylo?

Děkujeme sponzorovi 31. dílu podcastu Roast Different české pražírně Beansmith’s z Úhonic u Prahy. Její čerstvě praženou kávu a kávové příslušenství najdete na e-shopu www.beansmiths.com.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu