MamaGang
MamaGang
Oct 20, 2020
10. Lucia Šicková: Nerobme z technológií strašiakov
55 min
So spoluzakladateľkou Pixel Federation a 3násobnou mamou Luciou Šickovou sme sa bavili o tom ako sa nenechať pohltiť technológiami, ale zároveň z nich nerobiť ani strašiakov. Vysvetlila nám prečo sa hráme, v čom je ten virtuálny svet iný, ale hlavne nám ukázala, ako to funguje u nich v praxi. A nakoniec to nebolo ani zďaleka len o technológiách, ale aj o láskavých hraniciach a výchove k samostatnosti.
Medzi nami
Medzi nami
SME.sk
Neveru by sme mali menej súdiť. Veľa párov je ukážkových len navonok
Nepriznávame ju, netolerujeme ju a možnože jej ani celkom nerozumieme, no pritom je omnoho častejšia, než by sme pripustili. Nevera. Má desiatky foriem a moderný svet ju spravil oveľa prístupnejšou. Nikdy vraj nebolo ľahšie byť neverný a zároveň nikdy nebolo také ľahké na neveru prísť. Epizóda o tejto citlivej a spoločensky tabuizovanej téme uzatvára druhú sériu podcastu Medzi nami. Michaela Žureková sa v nej rozpráva s dokumentaristkou Dianou Fabiánovou, ktorá o nevere už niekoľko rokov natáča dokumentárny film a zisťuje, či sú aj ľudia na Slovensku neverní, prečo neveru páchajú a aké to má pre nich dôsledky. "S neverou je stále spojená stigma. Podvedení ľudia sa cítia menejcenní alebo majú pocit, že druhí ľudia sa na nich budú pozerať tak, že neboli pre svojho partnera dosť. Aj tí, ktorí neveru páchali, sú považovaní za tých zlých. V spoločnosti máme tendenciu škatuľkovať, no nie je na prvý pohľad jednoduché povedať, kto je zlý a kto dobrý," hovorí Fabiánová. V rozhovore načrtáva aj možnosti, ako riešiť, ak v partnerstve nefunguje sexualita, a jedna strana po nej túži, zatiaľ čo druhá nie. "Chápem, že pre mnohých je nepredstaviteľné teraz partnerovi povedať - tak si to vyrieš inak, ale buď aspoň s nami ako s rodinou, alebo - ja to potrebujem, tak si to poriešim po svojej linke. No komunikácia často ani neprebehne, a potom sú z toho nevery, partner sa cíti zradený a dochádza k rozchodom," hovorí Fabiánová, podľa ktorej je nevera previerka vzťahu. Aj počas nakrúcania totiž pochopila, že niektoré partnerstvá, ktoré ešte nie sú celkom "mŕtve" a je v nich láska, dokáže nevera posilniť. Viac si vypočujete v podcaste. Podcast Medzi nami sa zameriava na ženské a lifestylové témy a je rozdelený na série. V aktuálnej sérii s názvom Citlivé miesta sa venujeme témam, ktoré sú chúlostivé, v spoločnosti tabuizované a bojíme sa o nich hovoriť. Ak máte návrhy na zlepšenie alebo pripomienky, napíšte nám na zena@sme.sk.
38 min
Knižný kompas | Podcast o knihách a čítaní
Knižný kompas | Podcast o knihách a čítaní
Ikar
Anton Heretik: „Vďaka snom lepšie pochopíme svoje túžby, aj prečo máme ťažšie obdobie.“
Hosť podcastu: ANTON HERETIK, psychológ a súdny znalec * Hovoríme o knihe Sny, ktorú napísal so svojou manželkou Andreou Heretikovou Marsalovou. * Zapisujte si svoje sny a pomocou tejto knihy si ich vysvetlíte. * Práca s vlastnými snami nás vedie k tomu, aby sme si vážili svoju psychiku a lepšie jej porozumeli. Tiež nás to osobnostne posúva dopredu. * Ako si správne interpretovať sny? * Prečo mávame úzkostné sny a ako s nimi pracovať? * Deti a sny – povzbudzujte deti, aby vám rozprávali o svojich snoch. Pomôže im to. * Aké sny mávame najčastejšie a čo znamenajú? Prečo sú niektoré sny také pestrofarebné a živé? * A aký má Anton Heretik názor na snáre, ktorých stále vychádza dostatok? Tipy na knižné novinky: * Minirozhovor s Luciou Saskovou o jej novinke Unesená. * Minirozhovor so Simonou Novotnou o detskej knižke Ako si kukučka hľadala rodinu. * Šéfredaktorka Danka Jacečková predstaví klasiku v novom vydaní Rebecca (Daphne du Maurier). * Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej predstaví Kristína Němcová zo Slovenského spisovateľa. * novinka Kelly Rimmerovej Utajená dcéra. Hit tejto jesene Smršť od Jozefa Kariku je už aj ako audio kniha - úryvok prečíta Peter Kočiš.Ďalšie úryvky z kníh pridá Boris Farkaš a Dominika Žiaranová. Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame.
35 min
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu