Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Dec 18, 2020
Enigma zaplątana w sieci widmo
Play • 39 min

W Bałtyku odnaleziono Enigmę - niemiecką maszynę szyfrującą z II wojny światowej!

Odkrycia dokonali nurkowie podczas wyławiania z morza sieci widmo.

Enigma to wirnikowa maszyna służąca do szyfrowania wiadomości, która była używana w Trzeciej Rzeszy głównie przez SS, Gestapo i Wehrmacht. Choć w Polsce to znany fakt, na świecie niewiele osób wie, że wczesne szyfry Enigmy zostały złamane przez naszych rodaków. Bez skonstruowanego przez polskich matematyków urządzenia zwanego bombą i tzw. płacht Zygalskiego, kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma jeszcze długo pozostałby tajemnicą.

Sieci widmo to z kolei zagubione sieci rybackie, które są śmiertelną pułapką dla ryb, ssaków i ptaków morskich. Są także kolejnym źródłem zanieczyszczeń środowiska morskiego. WWF od wielu lat pracuje nad uwolnieniem od nich Morza Bałtyckiego. Do dziś, w ramach realizowanych projektów, udało się wyłowić prawie 300 ton sieci. Szacuje się, że w samej polskiej strefie Bałtyku nadal może zalegać kilkaset ton tego rodzaju odpadów.

Co jeszcze spoczywa na dnie Bałtyku? Co już udało się wyłowić? Czy sieci widmo łowią tylko artefakty przeszłości? ?O tym porozmawiamy w 10 odcinku podcastu “Naturalnie z WWF”.

Gośćmi Katarzyny Karpy-Świderek są Iwona Pomian, archeolog podwodny i kierownik Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Sylwia Migdał, specjalistka do spraw ochrony ekosystemów morskich WWF.


Więcej o sieciach widmo dowiesz się na:

https://www.wwf.pl/sieci-widmo

--- Send in a voice message: https://anchor.fm/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu