Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Oct 11, 2021
Obywatel – bohater! Obszary chronione prywatnie.
Play • 35 min

Człowiek przekształca środowisko od kiedy pojawił się na Ziemi. Problem w tym, że ostatnio  poszliśmy tak daleko, że miejsca na dziką przyrodę zaczęło  po prostu brakować. Zajęliśmy już 75% lądów planety, wybiliśmy  zwierzęta  - wśród ssaków lądowych tylko 4% to te dzikie, reszta to my ludzie i zwierzęta hodowlane. Doprowadziliśmy do szóstego masowego wymierania gatunków.

Niedźwiedź  brunatny czy wilk nie sprawdza kto jest w akcie notarialnym  zamieszkiwanego przez niego lasu? Koala nadal będzie szukał eukaliptusa  mimo, że las w którym  żyje kupił jakiś Smith, Jones czy Williams i zamierza go wyciąć. Niestety gdy  w grę wchodzi ‘prawo własności’ człowiek często zapomina, że nie jest sam na planecie….

Ale  skoro prawo własności przez setki lat było podstawą do usuwania dzikiej  przyrody z należnego jej miejsca, może użyć go by przyrodę chronić?

Czy  musimy każdy posiadany przez nas skrawek ziemi zmieniać, przekształcać,  porządkować, betonować, czynić sobie poddanym? A może warto coś  zachować dla przyrody  by móc się nią cieszyć? Kawałek lasu, pola, czy przydomowego ogródka…

Dziś w „Naturalnie z WWF” opowiemy o obszarach chronionych prywatnie? Zaczynając od Veluwezoom  najstarszego parku narodowego Holandii, Ramib Rand unikatowego  ekosystemu pustynnego w Namibii, po rezerwat w ujściu Świny.

Państwa i moim gościem jest Bogumiła Błaszkowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu