Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Aug 2, 2021
Łąka dla człowieka, człowiek dla łąki.
Play • 30 min

Co  czujesz jak myślisz o łące pełnej kwiatów i uwijających się na nich  pszczołach, trzmielach, motylach przy akompaniamencie śpiewu ptaków?

Sielsko,  prawda?

Łąki  kwietne to dom nawet dla 300 gatunków roślin i zwierząt. Od pospolitych Złocieni właściwych, zwanych popularnie  margaretką, po egzotycznie brzmiące rośliny jak Storczyk drobnokwiatowy,  Wężymord stepowy czy Traganek długokwiatowy. Owadów, takich jak Murarka  rogata, Czerwończyk  nieparek i ptaków jak kolorowa Kraska zwyczajna.

Łąki  nie tylko cieszą zmysły, ale są niezrównaną  pomocą w dobie wymierania gatunków (w  Polsce 1600 gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem) i kryzysu klimatycznego. Opłacają się rolnikom, pozytywnie wpływając na wielkość plonów.

By  powstały potrzebują jednak nas, ludzi. Dlaczego? Bo naturalną formacją roślinną dla naszej strefy klimatycznej jest las, a łąka to ekosystem  półnaturalny, który wymaga naszej ingerencji.

Rozejrzyjcie  się, łąki kwietne są wszędzie. W miastach, poza miastami. W parkach, ogrodach, pasach zieleni, poboczach, torowiskach, dachach, a nawet w  doniczkach.

Naszą przewodniczką po łąkach i instruktorką dla chętnych do rozpoczęcia  przygody z własną łąką, będzie Karolina Nawrot- założycielka fundacji Łąki kwietne.

Zapraszamy  do słuchania

--- Send in a voice message: https://anchor.fm/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu