Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Jul 19, 2021
Skarby ziemi. Rolnik a przyroda.
Play • 26 min

Rolnictwo  w zgodzie a nie w kontrze przyrody? To w ogóle możliwe? Patryk  Kokociński wierzy i pokazuje, że tak. Zamiast nawadniania pól ze studni  głębinowych wybrał retencję korytową,  zamiast osuszania pól, mądre gospodarowanie wodą i zatrzymywanie jej w  ciekach wodnych, zamiast wycinki drzew, śródpolne nasadzenia. Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego 2021 o przyrodzie myśli jako o swoim sprzymierzeńcu. Po studiach biologicznych na Uniwersytecie  im. A. Mickiewicza w Poznaniu, wraca do rodzinnego gospodarstwa by prowadzić je z ojcem i bratem. Inaczej…

Mają  stado 200 mlecznych krów, a one do dyspozycji zraszacze i roboty do  sprzątania. On sam marzy by było go na to stać by w przyszłości, każda  krowa ze stada mogła dożyć w gospodarstwie  swej starości.

Będąc  biologiem i ornitologiem walczy też o dziką przyrodę i przywraca  rolniczemu krajobrazowi gatunki, które z niego zniknęły na skutek  szkodliwych praktyk rolniczych. Przywrócił  między innymi… dudka.

- Całe  moje dzieciństwo było funkcjonowaniem w miejscu, które kiedyś było  ‘fajniejsze’. Mówiono: kiedyś tu było pięknie, drzewa rosły przy drodze,  a cień jaki z tych drzew był, o jakie  były fajne wierzby przy tej drodze polnej do Woźnik, wszystko  powycinane’. Ci ludzie, którzy to wycinali, teraz tęsknią za tym  krajobrazem - mówi Kokociński.

Sam  już nie tęskni a przywraca dawny krajobraz z głowiastymi wierzbami,  oczkami śródpolnymi i miedzami. Choć Wielkopolska stepowieje, a susza  rolnicza zdarza się niemal co rok on  o wodę już się nie martwi. Dziś „Naturalnie z WWF” o rolnictwie inaczej i…  z akompaniamentem śpiewającego na łące ortolana.

--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu