Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
May 11, 2023
Jak ODRAtować Odrę?
Play • 32 min

Katastrofa na Odrze wciąż trwa. Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego wynika, że wymarło prawie 50% populacji ryb żyjących w Odrze. Dochodzą do nas wieści, że zginęło też niemal 80% mięczaków. Czy istnieje ryzyko, że ta sytuacja może się wydarzyć ponownie również w tym roku? Jak długo jeszcze polskie rzeki będą cierpieć, czekając na odpowiedzialne decyzje rządzących? 
Gośćmi dzisiejszego odcinka są: dr Alicja Pawelec-Olesińska, Kierowniczka Zespołu Ochrony Ekosystemów Wodnych WWF Polska oraz dr hab. inż. Bogdan Wziątek, Przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Związku Wędkarskiego, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

 

Podpisz: MANIFEST.WWF.PL

 

Muzyka, którą słyszycie w podcaście to 'Hiraeth' by Scott Buckley - released under CC-BY 4.0. www.scottbuckley.com.au

 

(1:05) - W jakim stanie jest teraz Odra i czy zdążyła już wrócić do stanu sprzed katastrofy?   (1:52) - Czy Odra jest dalej rzeką naturalną? Jak przekształcenia tej rzeki wpłynęły na jej ekosystem?  (3:40) - Jakie działania należałoby podjąć?  (4:40) - Czy w tym roku czeka nas powtórka ubiegłorocznej katastrofy?   (8:43) - Czy jednym z rozwiązań prawnych mógłby być monitoring rzek i czy mógłby on zapobiec w przyszłości takim katastrofom?   (9:50) - Co może się przyczynić do dalszej degradacji ekosystemu tej rzeki? 
(10:55) - Strona niemiecka dostrzega problem i jest przeciwna dalszej regulacji Odry. Z czego wynika podejście polskiego rządu do regulacji Odry? (odpowiada dr Alicja Pawelec-Olesińska)  (12:00) - Jak każdy z nas może wpłynąć na los Odry?  (12:30) - Z czego wynika podejście polskiego rządu do regulacji Odry? (odpowiada dr hab. inż. Bogdan Wziątek)  (14:20) - Jak w Europie wygląda transport śródlądowy?  (15:15) - Kto jest odpowiedzialny za zrzuty do Odry? (16:10) - Czy rząd może jakoś zaradzić zrzutom chlorku?  (17:00) - Czy można uzależnić zrzuty od przepływu wody i je monitorować?  (17:55) - Szacuje się, że w ubiegłorocznej katastrofie zginęło 50% ryb. Czy są szanse na powrót do stanu sprzed katastrofy?  (30:00) - Podsumowanie: co możemy zrobić dla naszych rzek?

--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu