Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Sep 13, 2021
Skok w przyszłość. Chrzanów – wyzwania eko-transformacji.
Play • 40 min

Zabieramy Państwa na wirtualny spacer po mieście przyszłości. Mieście w którym człowiek żyje blisko przyrody, bo tereny zielone ma ‘tuż za rogiem’, oddycha pełnią piersią,  bo domy zamiast węglem ogrzewane są w nim energią  odnawialną, nie stoi w korkach, bo ma blisko do pracy, a jeżeli już musi  gdzieś jechać to szybką koleją. Mieście, którego mieszkańcy mają dostęp  do wysokiej jakości usług  publicznych, a do tego lubią swoją pracę! W końcu od czego są innowacje, automatyzacja i nowoczesne technologie, jak nie od tego, by człowiek wreszcie mógł się skupić tylko na tym co naprawdę lubi i w czym jest naprawdę dobry?

Brzmi jak utopia? A może po prostu pomysł na przyszłość?

Choć termin ‘Sprawiedliwa Transformacja’ dla wielu brzmi jak problem do rozwiązania, w rzeczywistości jest sposobem na to jak po odejściu od paliw kopalnych, w tym węgla, zapewnić ludziom dobrą przyszłość.

Nasi goście nie mówią, że to łatwe. Wręcz przeciwnie, dla  regionów, w których działają lub działały kopalnie, znalezienie  alternatywnych do sektora węglowego miejsc pracy dla mieszkańców,  osiągnięcie dobrego stanu środowiska naturalnego i osiągnięcie  neutralności klimatycznej to gigantyczne wyzwanie.

O tym jak sobie z nim poradzić mówią burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek (w powiecie chrzanowskim nadal działają trzy kopalnie węgla kamiennego) i Monika Sadkowska, Koordynatorka Sekretariatu Forum Burmistrzów, czyli inicjatywy zrzeszającej gminy w czasie transformacji.

Sprawdź też co wspólnego ze Sprawiedliwą Transformację mają ślimak Elysia chlorotica i pustynna roślina Welwiczia przedziwna

https://www.rp.pl/nauka/art1975121-sloneczne-slimaki-ktore-kradna-glonom-chloroplasty

A plant that ‘cannot  die’ reveals its genetic secrets | The Independent

--- Send in a voice message: https://anchor.fm/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu