Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Apr 10, 2021
Kto zyska, a kto straci na progu wodnym w Siarzewie?
Play • 39 min

Dzisiaj w Naturalnie z WWF wrócimy do tematu rzek. Już mówiliśmy na temat szkodliwości tam i progów wodnych, ale niestety są plany budowy kolejnych, w tym na Wiśle. Rząd forsuje pomysł z lat 60. ubiegłego wieku, kaskadyzacji Dolnej Wisły, czyli budowy 8. progów na rzece w celu przystosowania jej do… żeglugi. Pomysł jest  drogi – gdy kraj walczy z pandemią, a wiele firm o przetrwanie chcemy utopić w rzece kilka miliardów – i groźny.

W tej rozmowie chcemy zderzyć obiegowe twierdzenia na temat tam, żeglugi  śródlądowej i energii wodnej z wiedza naukową. Ręka do góry kto z państwa kiedyś nie uznał energii wodnej za zieloną, a to tylko jeden z wielu mitów które jak mantra powtarzane są w przestrzeni publicznej. Ja, na poczet tej rozmowy. takich mitów spisałam 13.

A  zatem o tym, jak plany budowy progu wodnego w Siarzewie, wpłyną na  ekosystem największej rzeki w Polsce, społeczność lokalną, jak się mają do problemu suszy, z którym zmaga  się województwo kujawsko-pomorskie, do zmian klimatu, czy wreszcie wreszcie – unijnego oraz krajowego prawa, porozmawiam Markiem Elasem, specjalistą ds. ochrony rzek.

--- Send in a voice message: https://anchor.fm/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu