Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Aug 30, 2021
Czy jesiotr pójdzie śladem żubra?
Play • 40 min

Przetrwał wymieranie dinozaurów, nie przetrwał ludzkiej aktywności.

Jesiotr ostronosy był największą wędrowną rybą w tej części Europy. Osiągał wagę nawet ponad  5 metrów i ważył ponad pół tony. Licznie występował na obszarze Morza  Bałtyckiego, a jedne z jego największych tarlisk znajdowały się w  Wiśle!

Ryby jesiotrokształtne pojawiły się na Ziemi około 300 milionów lat temu  i od tego czasu praktycznie się nie zmieniły. Zmienił się jednak świat w  których żyją, stając się dla nich wyjątkowo niegościnny. Przełowienie -  jesiotry stały się celem z uwagi na ich  ikrę, czyli kawior, zanieczyszczenie wód i regulacja rzek, w tym budowa  tam, to najważniejsze powody dla których wiele gatunków jesiotra już  straciliśmy.

W Polsce ostatniego dzikiego jesiotra odłowiono w latach 60 XX wieku, zaś w 1970 r. gatunek uznano za całkowicie wymarły.

Polska przywróciła światu żubra, największego ssaka lądowego Europy, czy przywróci też Europie największą rybę?

O marzeniu przywrócenia jesiotra polskim rzekom i roli jaką dla przyrody  ma wielka ryba sprzed milionów lat, mówi dr inż. Andrzejem Kapusta z Zakładu Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód.

Posłuchaj Naturalnie z WWF

Co Ty możesz zrobić dla jesiotra ostronosego?

  • Jeżeli złowisz:  

    1. Zrób zdjęcie znacznikowi.  

    2. Zmierz rybę, zapisz miejsce, czas, a następnie przekaż te dane naukowcom mailem (a.kapusta@infish.com.pl).

    3. Spokojnie wypuść jesiotra do wody.


  • Edukuj o jesiotrze oraz jego problemach związanych ze stanem wód.
  • Pobierz  Barrier Tracker i zaznacz napotkane bariery na rzekach. W ten sposób  przywrócimy korytarze migracyjne dla jesiotrów i innych ryb.
  • Podpisz petycję w sprawie wstrzymania budowy nowych tam oraz rozbiórki tych niepotrzebnych: https://www.wwf.pl/StopTamom
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu