Pandemia COVID-19 wywróciła nasz świat do góry nogami. Zdawałoby się, że skoro zostaliśmy w domach i mniej podróżujemy, przyroda powinna odetchnąć. Ale czy faktycznie tak jest? Już w maju, zaledwie trzy miesiące po wykryciu nowego wirusa, 72% obszarów chronionych z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w 167 krajach świata zostało zamkniętych.
Gdy nie ma turystów, a część strażników parkowych odbywa kwarantannę, przemytnicy i handlarze dzikimi zwierzętami mają ułatwione zadanie. Przemyt dzikiej przyrody kwitnie! Według Raportu Living Planet Report 2020 WWF, handel dzikimi zwierzętami to druga największa przyczyna WYMIERANIA GATUNKÓW.
Czasami, a ostatnio niestety coraz częściej, ostatnią deską ratunku wymierających gatunków są ogrody zoologiczne. Rozmnażając ostatnie osobniki w hodowli możemy starać się przywrócić je następnie naturze. Tak było chociażby żubrem, który do Puszczy Białowieskiej wrócił z ogrodów zoologicznych. Przywracanie przyrodzie ginących gatunków i włączanie się w ochronę zwierząt w miejscu ich występowania to misja którą ma Wrocławski Ogród Zoologiczny.
O tym jak pandemia wpłynęła na ochronę gatunków, rozmawiamy z dyr. wrocławskiego ZOO, Radosławem Ratajszczakiem.
Dowiedz się więcej:
https://www.wwf.pl/aktualnosci/turysto-wroc
Raport Living Planet Report 2020 WWF:
https://www.wwf.pl/sites/default/files/2020-09/Living_Planet_Report_2020-Podsumowanie.pdf
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message