Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Jun 7, 2021
Foki i ludzie na jednej plaży
Play • 35 min

Parawan nie wystarczy. Jak dzielić plażę z foką?

Kochamy  nasze piękne, piaszczyste, plaże nad Bałtykiem. Problem w tym, że foki  też! Presja  ze strony człowieka na bałtyckie wybrzeże jest ogromna, a wszędobylscy  ludzie, to obok sieci rybackich, największe zagrożenie dla bałtyckich  fok. Nasza obecność to też podstawowa bariera w tym by foki zaczęły się  rozmnażać na południowym Bałtyku. Do tej pory  taka sytuacja miała miejsce raz, kilka lat temu i na razie się nie  powtórzyła...

W tym odcinku dowiesz się min. co robić, a czego nie robić gdy spotkasz fokę. Ale też jak  zamiast problemu stać się częścią rozwiązania.

Wracamy do rozmowy na temat ochrony fok z dr Iwoną Pawliczką vel  Pawlik, kierowniczką Stacji Morskiej im.  prof. K. Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która opowiada o powrocie foki na polskie wybrzeże. O  praktycznej stronie pracy w terenie opowie natomiast, jeden z liderów Błękitnego Patrolu WWF, Wojciech Czuchryta.

„Błekitni”,  czyli Błękitny Patrol WWF, już od 11 lat angażują się w pomoc fokom,  morświnom i ptakom morskim. Są oczami i uszami WWF na Pomorzu. Ich  skuteczność zależy od … turystów, którzy dają znać gdy pojawiają się  dzikie zwierzęta lub gdy trzeba im pomóc. Także od  Ciebie!

Numer do Błękitnego Patrolu: 795 536 009. https://www.wwf.pl/zaangazuj-sie/blekitny-patrol

--- Send in a voice message: https://anchor.fm/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu